Jar je krásne obdobie plné nových začiatkov. Po studených zimných dňoch sa príroda prebúdza a oblieka do farieb. A pretože my v ŠEVT-e farby milujeme, pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých a najmä farebných jarných nápadov. Na jarné dekorácie z papiera budete potrebovať len papier, nožnice, lepidlo a trochu snahy.

VTÁČIKY sevt_vtaciky

Priniesli vaše deti z prechádzky rôzne vetvičky či konáriky a teraz sa im povaľujú po izbe? Alebo sa na prechádzku len chystáte? Zahrajte si počas nej súťaž, kto nájde tú najkrajšiu halúzku. Po úspešnom hľadaní (a, samozrejme, sladkej odmene pre víťaza a sladkej cene útechy pre porazených) ju doma môžete spoločne ozdobiť farbami.

My sme sa rozhodli pre vtáčiky s roztiahnutými krídlami, ale detskej fantázii sa medze nekladú – môžete vytvoriť lietadielka alebo hoci aj netopiere.

Nakreslite na papier siluety s krídlami. Ak nemáte talent na kreslenie a chceli by ste rovnakých vtáčikov, ako sme vyrobili my, tu si môžete stiahnuť šablónu. Naše vtáčiky sú jednofarebné. Ak sa rozhodnete pre krídla inej farby ako je zvyšok tela, stačí, ak ich vystrihnete z papiera inej farby. Krídlo je nutné v časti, v ktorej sa pripája k telu, predĺžiť a toto predĺženie potom jednoducho vlepte medzi obe polovice tela. Ak si papier pri strihaní preložíte na polovicu a vystrihnete tak dve siluety naraz, budete mať nielen menej práce, ale siluety budú úplne rovnaké a po zlepení budú k sebe pekne priliehať.

Po vystrihnutí oboch polovíc potrite vnútornú stranu jednej polovice lepidlom a priložte na ňu šnúrku, ktorú sa snažte vycentrovať. Ak by ste ju prilepili príliš dopredu, vtáčik by mal zdvihnutú hlavičku a vyzeral ako obesený. A ak by ste ju zas nalepili veľmi blízko k chvostu, bol by predklonený. Po prilepení šnúrky na ňu priložte aj druhú polovicu a zlepte. Nakoniec ohnite krídla a vtáčik je hotový.

Nezabudnite na to, že výsledný vzhľad závisí od viacerých vecí. V prvom rade od farieb, ktoré zvolíte. Farby vytvárajú emócie, a tak môžete svoj kŕdeľ ladiť do rôznych odtieňov – od studenej k teplej alebo od útulne béžovej k veselým farbám. Výsledný vzhľad závisí tiež od kvality papiera. Ak použijete výkresový papier, vtáčiky budú pôsobiť robustnejšie. Ak použijete klasický farebný papier (podobnej hrúbky ako kancelársky), vtáčiky sa budú aj pri malom závane vzduchu trepotať a vytvárať ilúziu pohybu, čo určite poteší najmä deti. A napokon záleží aj na konáriku, ktorý sa rozhodnete ozdobiť. Na porovnanie si pozrite fotky nižšie – tie isté vtáčiky pôsobia na konáriku z topoľa detsky a hravo, avšak na halúzkach z kučeravej vŕby získavajú vzdušnosť a nádych elegancie.

KRABIČKY S PREKVAPENÍM sevt_krabicky

Je jedno, koľko máme rokov, milé prekvapenia milujeme všetci. Prečo by sme si ich teda mali dávať len na sviatky? Malé prekvapenie v krabičke určite poteší aj na jar. Stačí do nej vložiť obľúbené sladkosti či lístok s milým prianím a prekvapenie je na svete. Krabičky môžete položiť na stôl k raňajkám alebo obedu. Alebo ich môžete vyrobiť spoločne s deťmi, a pripraviť tak prekvapenie pre starých rodičov, keď k vám prídu na návštevu. A preto, že jar je farebná, a tiež preto, že deti majú radi zvieratká, aj naše krabičky budú farebne zvieratkové.

Na výrobu krabičiek vám bude stačiť len niekoľko vecí – farebný papier, lepidlo, pravítko, nožnice a farbičky. Zvoľte si veľkosť krabičky a podľa toho narysujte zvislo pod seba štyri štvorce a priečne cez ne tri štvorce (ako na fotografii nižšie). Ak sa rozhodnete pre rovnaké krabičky, aké sme vyrobili my, šablónu si môžete stiahnuť tu. Keď chcete krabičky väčšie, budete, samozrejme, musieť nakresliť väčšie štvorce. K najnižšiemu a dvom bočným nezabudnite pridať okraje na založenie. Tie na bočných štvorcoch smelo prilepte, no okraj na spodnom štvorci neprilepujte, bude slúžiť na otváranie krabičky.

To, aké zvieratko chcete urobiť, sa musíte rozhodnúť ešte pred vystrihnutím. Horný štvorec bude hlavou, takže ak ju chcete mať s ušami či chocholom, budete musieť uši alebo chochol dokresliť k štvorcu a vystrihnúť obrys aj s nimi. Na výrobu krabičiek je vhodnejší tvrdý papier (výkres alebo kartón). Po vystrihnutí cez miesta, v ktorých chcete papier prehýbať, prejdite podľa pravítka nožnicami, akoby ste nimi nakreslili čiaru. Papier sa v týchto miestach oslabí a pri prehnutí sa nebude zohýbať a krčiť, ale vytvorí pevnú čistú hranu. Keď už máte krabičku vystrihnutú a poprehýbanú, nastal čas na nakreslenie tváre. Je dobré urobiť to ešte pred zlepením, na hotovú krabičku by sa vám tvár kreslila oveľa ťažšie. Následne krabičku zlepte a vložte do nej malé prekvapenie.

ZVIERATKÁ náhľad

Ak sú vaše deti príliš malé na to, aby dokázali pekne vystrihnúť vtáčiky či poskladať krabičky, no chceli by sa zapojiť do výroby jarných dekorácií, skúste si s nimi vytvoriť takéto zvieratká. Z farebného papiera nastrihajte pásiky rôznych veľkostí a farieb a spolu s deťmi ich zlepujte do malých valčekov (viď. obrázok nižšie). Pre najmenšie deti, samozrejme, platí, že čím budú zvieratká farebnejšie, tým lepšie. Pridanou hodnotou bude, ak sa o týchto zvieratkách aj niečo dozvedia, napríklad, že vajíčka, ktoré mávame na raňajky, nie sú z továrne, ale znáša ich sliepočka, že mačička robí mňau, že líška žije v lese alebo že taká žirafa má najdlhší krk na svete.

Povedzme si úprimne – zvieratká z pásikov asi nebudú vrcholným dielom vašich jarných dekorácií. No ak do výroby zapojíte aj tých najmenších, tí nadobudnú pocit, že naozaj každý člen rodiny je dôležitý. Jar sa tak pre deti nestane len obdobím, v ktorom sa prebúdza príroda, ale tiež časom, ktorý strávili spolu s mamou a otcom a počas ktorého sa veľa naučili, no najmä obdobím, na ktoré budú mať celý život krásne spomienky.