Pripravili sme si pre vás tri hry, ktoré deti zabavia aj počas upršaného dňa a pri ktorých nehrozí riziko, že zničia izbu alebo prídu k úrazu. To hlavné, čo budete potrebovať, je nožík a väčší kartón. A pretože my v ŠEVTe myslíme ekologicky, využili sme kartón do posledného kúsku.

LETECKÁ ŠKOLA

Ideálne bude, ak zoženiete dostatočne veľký kartón (napr. zo škatule) . Ak nie, lepiacou páskou k sebe pevne zlepte dva menšie kusy. Potom na kartón nakreslite 5 kruhov rôznych veľkostí. Ak nemáte kružidlo, obkreslite taniere a misky. Rezacím nožíkom vyrežte podľa nákresu 5 papierových placiek a odložte ich bokom. Vzniknuté otvory označte bodovou hodnotou, pričom najmenšiemu priraďte najväčší počet bodov. Na ľahšiu orientáciu môžete rovnako ako my zladiť farbu bodov s farbou otvoru. A letecká škola je hotová! Lepiacou páskou ju pripevnite o zárubňu dverí a počkajte na nástup mladých pilotov. Nechajte ich, aby zostrojili a ozdobili vlastné lietadlá (pomáhať je, samozrejme, dovolené), a preteky sa môžu začať. Stanovte vzdialenosť, z ktorej sa bude hádzať, a počet hodov. Na záver spočítajte body. Vyhráva letec, ktorý ich získa najviac.

Ak by boli konštruktérske znalosti zúčastnených nedostatočné, prikladáme jednoduchý návod na výrobu lietadla, ktorého let vás príjemne prekvapí. Pri našich testoch bol dolet viac ako 5 metrov (lietadlo zastavilo len okno).

Návod:

  • Papier formátu A4 preložte na polovicu a uhlaďte hranu.
  • Opäť ho roztvorte a horné okraje prehnite k stredovej čiare.
  • Vzniknutú striešku prehnite smerom k sebe, asi 2 – 3 cm od dolnej hrany.
  • Horné okraje znova prehnite k stredovej čiare.
  • Cíp striešky ohnite smerom od seba (hore k vrcholu) a uhlaďte.
  • Papier prehnite na polovicu, pričom prehnutý cíp striešky ostane viditeľný z vonkajšej strany.
  • Zohnite krídla tak, aby neprekryli spodok lietadla. Špic aj všetky hrany poriadne uhlaďte, aby boli ostré.
  • Lietadlo je hotové, môžete štartovať!

Ak by ani tento návod nepomohol, zmeňte názov školy na ŠKOLA PRE BASKETBALISTOV a namiesto lietadiel hádžte papierovými guľami.

KRUHY NA TYČI

Z placiek, ktoré ste odložili bokom pri vyrezávaní leteckej školy, vyrežte kruhy. Vnútorné placky si opäť odložte. Môžete ich ozdobiť vy alebo touto úlohou poverte deti. Farebne ich pokreslite bodmi, pričom najväčšiu hodnotu priraďte najmenšiemu kruhu. Teraz už treba len pripraviť tyč, na ktorú budete kruhy hádzať. Môžete použiť stojan na kuchynské utierky alebo si túto tyč vyrobte sami tak, že najväčšiu z placiek, ktorá vám ostala, využijete ako podstavec a nalepíte na ňu papierový kartón z fólie na potraviny či alobalu. Hotovo! Stanovte si vzdialenosť, z ktorej sa bude hádzať, a poctivo počítajte body.

LOVENIE RYBIČIEK (AJ ÚLOH)

Na zvyšné kúsky kartónu nakreslite rybky. Ak si nie ste istý tvarom, nakreslite ovál a k nemu už len prikreslite chvostík. Rybky vyrežte orezávacím nožíkom alebo vystrihnite nožnicami a pomaľujte vodovými farbami. Pamätajte na to, že malé deti milujú veselé farby a vzory. Nebojte sa preto bodiek, vlnoviek a farieb, aké reálna ryba nikdy nemala. Až budú rybky hotové, vpichnite každej do papuľky kovový špendlík a zatlačte ho tak, aby netrčal ani nevypadol.
Potom na varešku/paličku/konárik priviažte špagát s magnetom a lov sa môže začať! Malé deti môžete pri hre učiť farby a vzory (napríklad im poviete: „Vylov žltú rybku s modrými guľôčkami.“). Ak máte viac detí, môžu súťažiť v tom, kto vyloví za určitý čas viac rybiek. A ak by ste radi zapojili aj väčšie deti, namiesto špendlíkov použite kancelárske spinky a k rybkám pripnite papieriky s rôznymi úlohami. Tie sa pod spinkami dajú ľahko meniť, takže deti nikdy nebudú vedieť, čo ich čaká.

Ak nemáte všetky veci na vytvorenie kartónových hier, nakúpte ich v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.