Hračky z rukavíc – psík a chobotnica

9. novembra 2016

Hračky z rukavíc – psík a chobotnica
9. novembra 2016 Veronika Heckova

Pestrofarebné listy na stromoch sú neklamným znakom, že sa blíži zima. Vonku pomaly klesá teplota a vy hľadáte rukavice, ktoré ste po poslednej zime odložili. A zrazu nájdete už iba jednu. Rukavice, rovnako ako ponožky, sú záhadnou súčasťou našich domovov. Často jedna odíde na výlet a nikomu nič nepovie. Potom z jej zmiznutia môžeme obviniť už iba domácich škriatkov. Iné vysvetlenie neexistuje. V tom lepšom prípade máme dve rukavice, ale po čase sa niekde urobí dierka.

A čo s takými rukavicami? Jedna deravá, druhá stratená. Nemusíte ich vyhadzovať. Operte ich. My vám ukážeme, ako z nich vytvoríte krásne hračky pre vaše deti. Väčšie deti môžete aktívne zapojiť do výroby hračiek.

Na výrobu hračiek budete potrebovať: farebné rukavice (pri psíkovi dve rukavice, na chobotnicu stačí jedna), ihlu, pevnejšie nite, nožnice, vatu alebo syntetickú výplň do hračiek (kúpite v galantérii), stužku, farebný filc a gombíky (prípadne bezpečnostné oči).

PSÍK

Na výrobu psíka budete potrebovať dve rukavice, preto je vhodnejšie využiť pár rukavíc, na ktorých je dierka.

Postup:

  1. Z pravej aj ľavej rukavice odstrihnite palec, prostredník a prstenník. Ľavá rukavica bude tvoriť hlavu a z pravej vytvoríte telo. Odstrihnuté prsty z rukavíc nevyhadzujte. Dva budete neskôr potrebovať na výrobu psíkových rúk.
  2. Rukavicu (hlavu psíka) obráťte a preložte tak, aby prsty, ktoré na rukavici zostali, ležali na sebe. Lem spodnej časti rukavice obstrihnite do oblúka.
  3. Obstrihnutý lem a otvor, kde bol pôvodne palec, zašite. Rukavicu znova prevráťte. Základ hlavy je hotový. Zostáva ho iba vyplniť výplňou a zašiť otvor, cez ktorý ste hlavu naplnili.
  4. Spodnú časť tela psíka urobíte z pravej rukavice. Rukavicu obráťte na rub a opäť musíte zašiť otvory, na ktorých boli prsty. Patent nezašívajte a rukavicu opäť prevráťte. Cez otvor, kde sa nachádza patent, naplňte telo psíka výplňou.
  5. Všetky časti (hlavu, telo a ruky) zošite spolu. Ruky urobíte z dvoch odstrihnutých prstov, ktoré musíte pred prišitím vyplniť.
  6. Keď zošijete všetky časti spolu, psíka ľubovoľne ozdobte. Nášmu psíkovi sme prišili nos z gombíka a oči sme vyšili čiernou niťou. Srdiečko v prednej časti je vystrihnuté z farebného filcu. Ako poslednú sme uviazali mašľu okolo krku. Psík je hotový.sevt_rukavice9

CHOBOTNICA

Výroba chobotnice je menej náročná a stačí vám na výrobu jedna rukavica. Ideálne je, ak použijete pestrofarebnú, prípadne prúžkovanú rukavicu.

Postup:

  1. Z rukavice odstrihnite palec a celý patent tak, ako vidíte na obrázku.
  2. Dôkladne vyplňte všetky prsty a budúce telo chobotnice vatou. Otvor, ktorým ste chobotnicu vypĺňali, zašite.
  3. Z bieleho filcu alebo látky vystrihnite dva malé kruhy. Spolu s čiernym gombíkom ich prišite na chobotnicu. Chobotnica je pripravená na hranie.

Farebné rukavičky, nožnice a iné drobnosti na výrobu nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk .