Dovolenka v zahraničí? Ako sa nestrápniť.

27. júla 2016

Dovolenka v zahraničí? Ako sa nestrápniť.
27. júla 2016 ŠEVT a.s.

Čaká vás dovolenka v zahraničí? Prečítajte si od nás niekoľko tipov, aby ste si nevyrobili poriadny trapas.

Čaká vás dovolenka v zahraničí?

dovolenkaDovolenková sezóna je v plnom prúde. Medzi najobľúbenejšie destinácie Slovákov patria Chorvátsko, Taliansko či Grécko. Aj keď všetky tieto krajiny patria do Európy a sú pomerne blízko Slovenska, ich zvyky a tradície sa líšia od tých našich. Pokiaľ cestujete do niektorej z uvedených krajín a chcete zapadnúť medzi lokálnych, prečítajte si niekoľko našich rád a tipov. Platí pravidlo – iný kraj, iný mrav.

Chorvátsko

Ak nechcete uraziť Chorvátov a popritom dostať ešte pokutu až vo výške 500 – 1000 kún (66 – 130 €), dávajte si pozor na pohyb v plavkách mimo pláže. Od tohto roku sú na to Chorváti mimoriadne citliví. Zrejme to už turisti preháňali a plavky používali ako klasické letné oblečenie aj do mesta či miestnych pamiatok. Plavky sú predsa určené na pláž.

Taliansko

Títo južania sú veľmi hrdí. Vážia si svoju kultúru, jedlo aj ženy. Pre Talianov i Španielov je typická poobedná siesta, keď zvyknú na určitý čas (najčastejšie medzi 4. a 7. hodinou) zatvoriť všetky obchody a reštaurácie. Preto myslite na to, aby ste sa stihli najesť ešte pred siestou, neskôr by to mohol byť naozaj problém.

Grécko

Gréci sú milý, ústretový a veľmi pohostinný národ. Avšak na rozdiel od Talianov a Španielov sa všade ponáhľajú a všetko musí byť urobené načas. Sú pyšní na svoje jedlo i históriu. Veľmi radi s vami povečerajú a nebuďte prekvapení, ak vás dokonca zavolajú k nim domov na spoločný obed. A pozor! Každá streda a piatok je pre nich pôstom, nejedia mäso.

A čo prepitné?

dovolenkaAj vy máte niekedy pocit, že nechať tringelt je už v súčasnosti povinnosťou? Nie je to však tak. Tringelt je príplatok za služby navyše a slúži ako prejav nadmernej spokojnosti s poskytnutými službami. Platí teda pravidlo – ak nie ste spokojní, tringelt nenechávajte ak ste, prejavte to príslušnou čiastkou. Pozrime sa, na akú výšku tringeltu sú zvyknutí v dovolenkových destináciách:

 

  • Španielsko  7 – 10 % z ceny
  • Turecko – cenu zaokrúhlite
  • Nemecko, Rakúsko, Grécko –  5 – 10 % z ceny
  • Tunisko –  5 – 10 % z ceny; upratovačky dostávajú prepitné v podobe darčekov
  • Dubaj – 10 % z ceny; pozor, ceny sú desaťkrát vyššie, ako je priemer
  • Balkán  10 % z ceny; čím väčší tringelt im necháte, tým budú pohostinnejší
  • Veľká Británia, Taliansko – 10 % z ceny; niektoré podniky si prepitné účtujú samé, nájdete ho na doklade o zaplatení
  • USA, Kanada  15 – 20 % z ceny; ak necháte menej, je potrebné to vysvetliť

 

Čo patrí do lietadla a čo nie?

Ak ste sa rozhodli vycestovať na dovolenku lietadlom, dávajte si pozor, čo balíte do príručnej batožiny, ktorú si beriete na palubu lietadla.

Môže to byť malý kufrík alebo taška a nemala by presiahnuť rozmery 56 x 45 x 25 cm a hmotnosť 10 kg. Avšak každá spoločnosť môže mať iné pravidlá, preto si dôkladne preštudujte podmienky spoločnosti, s ktorou letíte. Informujte sa aj o tom, koľko kusov príručnej batožiny si so sebou môžete vziať. Niektoré spoločnosti povoľujú aj 2 kusy – jedna veľká a jedna malá príručná batožina (kabelka).

Nie ste si istí čo sa týka váhy? Pomôžu vám naše ručné váhy na batožinu. 

Čo nemôže byť v príručnej batožine?dovolenka

Ako teda zbaliť kozmetiku?

Na krátku dovolenku, kde si so sebou beriete len príručnú batožinu, vám postačia malé testery. Zaobstarajte si šampón, sprchový gél, mejkap či odličovač v malých baleniach, s objemom maximálne 100 ml. Nádobky s tekutinami zabaľte separátne do priehľadných uzatvárateľných vreciek alebo kozmetickej tašky s objemom maximálne jeden liter. Všetky ostatné tekuté prípravky a potraviny s objemom viac ako 100 ml musia byť uložené v kufri, ktorý pôjde do batožinového priestoru lietadla.

Deti a batoľatá

Špeciálne pravidlá platia, pokiaľ cestujete s deťmi. Môžete im vziať materské mlieko alebo sunar aj vo väčšom množstve, ako 100 ml, ale primeranom spotrebe počas letu. Pri kontrole môžete byť vyzvaní, aby ste danú potravinu sami ochutnali.

Želáme vám príjemnú dovolenku.

Nezabudnite nazrieť ani do nášho internetového obchodu, možno tam nájdete niečo, čo sa vám zíde na dovolenku. Môžete vyskúšať aj našu službu, vďaka ktorej pošlete pohľadnicu z celého sveta bez státia v rade na pošte, jednoducho si ju vytvoríte vo svojom počítači, tablete či smartfóne. 

 

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*