Doodling – kreslenie, ktoré trénuje mozog

15. júna 2016

Doodling – kreslenie, ktoré trénuje mozog
15. júna 2016 ŠEVT a.s.

Kreslí si vaše dieťa v škole po zošitoch na prvý pohľad nezmyselné čmáranice? A vlastne to robíte aj vy pri zdĺhavých telefonátoch? Nepotláčajte to. Existuje množstvo výskumov o tom, ako tieto „čarbanice“ trénujú pamäť, zlepšujú koncentráciu a rozvíjajú kreativitu. Toto podvedomé kreslenie má už dokonca aj svoj názov doodling.

Čo je to doodling?

doodlingDoodling sú jednoduché kresby vychádzajúce z nášho podvedomia, ktoré môžu, ale nemusia mať zmysel alebo štýl. Doodle je typický pre školákov a študentov, ktorí si kreslia uprostred výkladu vyučujúceho, čo ale neznamená, že popritom nepočúvajú. Podobné skicovanie robíme aj my pri telefonovaní, pracovnej porade či podobných situáciách, keď máme poruke papier, pero a množstvo myšlienok.

A na čo je to dobré?

Doodling zlepšuje:

  • krátkodobú a dlhodobú pamäť
  • koncentráciu
  • schopnosť chápania a udržania obsahu
  • kreativitu
  • schopnosť rýchlejšie riešiť problémy
  • predstavivosť
  • kognitívne schopnosti

3 tipy, ako na doodling

Cítite sa inšpirovaný, ale pýtate sadoodling, ako vlastne začať? Nemusíte sa toho báť, aj keď kresliť neviete. V doodlingu nejde o estetiku (i keď pekný obrázok poteší), viac záleží na myšlienkach a nápadoch, na ktoré vďaka ,,čmáraniu” prídete.

Aj keď sa zdá, že svoj mozog zamestnávate zdanlivo nepodstatnou činnosťou, v skutočnosti môžete vďaka doodlingu prísť na zaujímavé nápady či spôsob zobrazovania faktov, ktorý vám pomôže aj pri rozhodovaní sa.

A tu sú tri možnosti, ako na váš prvý doodle:

  1. Skúste kresliť automaticky. Nakreslite prvú vec, čo vidíte, napríklad svoj pracovný stôl. Všímajte si detaily, ale nemusíte ich poctivo všetky prekresľovať, hlavne sa hrajte. Pri počítači nás často sprevádza šálka kávy, tiež ju dajte na papier. Vyšrafujte ju, vybodkujte alebo na ňu nakreslite srdiečka. Dajte si ku káve muffin, veď taký nakreslený je predsa najlepší na štíhlu líniu.
  2. Druhá možnosť je zobrať zdanlivo nesúvisiace predmety a pokúsiť sa ich prepojiť. Napríklad slona a zmrzlinu – skúste ich nejakou časťou spojiť. Pridajte vázu s kvetmi, topánku, písmenká, jednoducho čo vám len napadne. Tento trik je dobrý, ak potrebujete vymyslieť príbeh alebo kreatívny nápad, uvoľníte tak svoju fantáziu.
  3. Posledné cvičenie pomáha pri riešení problémov. Popíšte alebo nakreslite to, čo chcete pochopiť, do jednotlivých obláčikov, ktoré potom poprepájate. Vznikne vám tak mapa a keďže obrázok dokáže povedať viac ako písané slovo, môžete to najbližšie využiť pri učení.

Doodling nie je iba trend

doodlingVedeli ste, že spoločnosti ako Dell, Zappos a Disney platia človeka na to, aby zamestnancom pomáhal zlepšiť ich doodle zručnosti? Nadšenci doodlingu z rôznych kútov sveta si zakladajú samostatné zápisníky, fotia svoje kresbičky a zdieľajú ich na sociálnych sieťach alebo organizujú komunity fanúšikov, kde sa navzájom inšpirujú.

Zápisníky, bloky, papiere a perá – tých nikdy nie je v žiadnej domácnosti dosť. Ak by sa vám ešte nejaké zišli, navštívte náš kamenný obchod alebo e-shop ŠEVT pre Rodinu, určite tam nájdete to, čo hľadáte.

V komentári nám môžete prezradiť, či ste už niekedy o doodlingu počuli a či si občas aj vy urobíte ,,doodle”.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*