Dokonale zladené kuchynské doplnky? Pomaľujte ich s pomocou šablón

20. februára 2019

Dokonale zladené kuchynské doplnky? Pomaľujte ich s pomocou šablón
20. februára 2019 Veronika Heckova

Nájsť pekné doplnky do kuchyne nie je ťažké. Mnohé majú zaujímavý dizajn alebo potlač. Problém nastáva neskôr, keď chcete všetky tieto roztomilé a rôznorodé vecičky zladiť. Dá sa to aj inak. Kúpte si jednoduché doplnky a pomaľujte si ich sami v rovnakom štýle.

Vlastne, nie tak úplne sami, ale s pomocou šablón. Tie sú užitočným pomocníkom pre všetky tvorivé duše, ktoré si netrúfajú alebo nechcú maľovať vlastnoručne. Vhodné sú najmä také, ktoré sú určené na opakované používanie a majú viacero vzorov. Sevt Sablona (4)

Dnes si pomocou šablón pomaľujeme doštičku na krájanie, tácku a korkové podložky pod poháre. Celé maľovanie vám nezaberie viac ako hodinu a pol aj s umývaním a upratovaním po skončení práce.

Na maľovanie potrebujete:

Najdôležitejšie sú práve šablóny. Vďaka nim namaľujete dokonalé vzory aj bez toho, aby ste vedeli maľovať. Je to naozaj jednoduché. Smelo sa pustite do tvorby. Výsledný obrázok je jednotný a súmerný. Na každej šablóne je šesť vzorov. Sú tam kvetinové, opakované vzory, ale aj listy.

Na maľovanie používajte akrylové farby. Sú odolné, rýchlo schnú a po prelakovaní motív odolá aj bežnému umývaniu.

Ako prvú sme začali zdobiť dosku. Zo šablóny sme odstrihli jeden najmenší lístok, ktorý sme použili na vypĺňanie voľného priestoru medzi vzormi. Počas maľovania striedajte rôzne odtiene modrej. Ak chcete belasejšie farby, pridajte bielu, ak tmavšie, pridajte čiernu.

Plastovú šablónu počas maľovania pevne pritláčajte k doske, aby sa farba nedostávala pod ňu a po vymaľovaní vzoru ju opatrne odstráňte. Šablónu postupne presúvajte. Dávajte si pozor, aby pred každým ďalším maľovaním bola suchá a nerobila nechcené odtlačky.

Pri vypĺňaní vzoru si naberajte radšej menej farby. Ak si naberiete priveľa, farba dlho schne a s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám obrázok pri odstraňovaní šablóny rozmaže. Vzor nechajte dobre vyschnúť.

Hotovú pomaľovanú dosku pretrite lakom na drevo a nechajte poriadne vyschnúť. Potrebný čas schnutia bude uvedený na danom laku. Sevt Sablona (13)

Úplne rovnaký postup platí aj v prípade tácky. Snažte sa vzory prikladať tesne k sebe, aby vám nevznikali zbytočné medzery. Ak sa niekde objaví voľné prázdne miesto, použite lístok, ktorý ste si z šablóny na začiatku odstrihli. V tomto prípade sme už farby nestriedali a použili sme jeden odtieň modrej.

Nakoniec prefarbite korkové podložky. Na tie sa maľuje o niečo ťažšie. Štetcom nemaľujte klasicky, ale robte pomyselné bodky. Nevadí, ak sa špička štetca rozstrapká, práve vďaka tomu sa dostane farba do každého zárezu vzoru. Korkové podložky už nemusíte ošetriť lakom, keďže sa zvyčajne neumývajú pod tečúcou vodou.

Sevt Sablona (1)Po vyschnutí sú doplnky pripravené na servírovanie. Ak sa vám takýto štýl maľovania páči, spomínané plastové šablóny s kvetmi a akrylové farby si môžete objednať v našom e-shope, prípadne sa zastavte v najbližšej kamennej predajni. Tešíme sa na vás pri ďalšom tvorení, v ktorom si ukážeme zopár inšpirácií na výrobu pohľadníc.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*