Fenomén zvaný DIY ovládol svet. Ale čo to vlastne je? DIY je anglická skratka pre DO IT YOURSELF, teda UROB SI SÁM. Je to istá forma protestu proti konzumnému životu, ktorý v dnešnej dobe vedieme.

sevt-DIY-1 DIY

Veď napríklad – koľkokrát meníte nábytok v domácnosti? A keď vám povieme, že by úplne stačilo kúpiť jednu zostavu, ktorú budete postupom času len inak zdobiť? DIY, samozrejme, nie je len o výzdobe interiéru. Zahŕňa úpravu doplnkov do domácnosti, oblečenia, ale aj ich výrobu.

Odhliadnuc od ekologických výhod tejto módnej vychytávky DIY je vynikajúce aj preto, že je lacné, ľahko dostupné a jednoduché. Nemusí sa z vás hneď stať stolár alebo bytový dizajnér, a napriek tomu si dokážete skrášliť prostredie okolo seba.sevt-washi DIY

Tento článok bude pozostávať z viacerých častí, pričom v prvej časti vám poradíme, ako skrášliť izbu svojich detí, či už malých, alebo tínedžerov.

DIY - Zahrajme sa na kúzelníkov

Sme generácia žijúca v bytoch alebo menších domoch a miesta nebýva vždy veľa... Problémom bývajú najmä s detské izby. Množstvo rozhádzaných hračiek, knižiek, a aj keď sa to snažíme upratať, jedného dňa sa dostaneme do štádia, keď už nazhromaždené veci nemáme kde dať. Napriek tomu nemusíme mať pri vstupe do izby svojich ratolestí pocit stiesnenosti.

Riešením je správne uskladňovanie vecí v krabiciach a krabičkách, ktoré sú nielen skladné, ale môžu byť aj veľmi vkusné. Stačia vám aj staré krabice od topánok alebo iné, nevyužívané nádobky. Na ich ozdobenie môžete použiť dekoračné pásky. Momentálnym hitom sú washi pásky najrôznejších motívov, ktoré sú vyrobené

z ryžového papiera, dajú sa prilepovať, odlepovať aj popisovať. Ďalšou alternatívou je textilná lepiaca páska, ktorá je užitočná najmä na posledné úpravy a dekorácie. A nič vám nebráni nalepiť na vytvorené veľdielo dekoračné kamienky, ktoré váš výtvor ešte viac zveľadia.

Ja by som sa v krúžku šikovných rúk neujal

Ak vám to predsa len nejde, krabičky sa dajú zakúpiť aj hotové. Ich výhodou je, že sú použiteľné aj na zabalenie darčekov.

Nikdy nebolo jednoduchšie ozdobiť steny

Namiesto prácneho maľovania (a potom zase premaľovávania, keď deti vyrastú) sú vám k dispozícii nálepky na steny. Pomocou dekoratívnych setov môžete svojim deťom z izby vytvoriť pestrofarebnú lúku plnú kvetov či podmorský svet.

DIY II. - upravte si byt ako dizajnér.

Spoločníkmi pri dekorovaní vášho bytu alebo domu vám budú napríklad tieto pomôcky, medzi ktorými nájdete rozkošné štipčeky, dierovačky s motívmi či takrovacie zošívačky. Takisto využijete lepidlá, nožničkydekoračné spreje. Zvládne to aj školák, a preto zapojte do práce aj svoje deti a vyčarte im na tvári úsmev z nádhernej a modernej detskej izby. Odmenou vám budú aj obdivné výrazy na tvárach návštev, ktoré budú od vás vyzvedať, kde ste všetky tie krásne veci kúpili, a vy sa budete môcť pochváliť, že ste si ich sami vyrobili.