Túžite po perfektnom diári, ktorý je ako stvorený pre vás? V tom prípade si ho budete musieť vytvoriť. Postačí vám čistý prázdny zošit s pevnou väzbou, fixky, nálepky, pastelky a pero. Ukážeme vám, ako na to.

Doba smartfónov a aplikácii naplno ovládla aj plánovanie času. Mnohí ľudia si vedú elektronický diár. Ide o efektívne riešenie, ale priznajme si, papier je papier. Ak patríte medzi tých, ktorí stále nedajú dopustiť na klasické diáre, inšpirujte sa dnešným fotoblogom. Naučíme vás jednoduché triky, ako si diár personalizovať a vyťažiť z neho maximum. Dav

Prečo si viesť papierový diár?

Klasický papierový diár vám ponúka neobmedzené kreatívne možnosti. Najväčšou výhodou je dizajn. Práve ten je len vo vašich rukách. Na rozdiel od neosobnej elektronickej tabuľky si môžete do papierového diára, kresliť, písať či lepiť fotografie a obrázky.

Takto vedený diár budete mať lepšie pod kontrolou. Ciele a úlohy, ktoré si napíšete rukou, sa ťažšie prepisujú ako v mobile. To znamená, že ak máte sklon veci presúvať, s papierovým diárom je väčšia pravdepodobnosť, že ich splníte.

Čo budete potrebovať na výrobu diára?

Čistý zošit s pevnou väzbou. Či uprednostníte hrebeňovú väzbu, alebo klasickú lepenú je len na vás. Dôležité je, aby boli strany čisté. Čo sa týka veľkosti, vhodný je formát A5. Ten sa pohodlne zmestí aj do kabelky. Ak plánujete diár využívať intenzívne, zvoľte väčší rozmer.

Okrem zošita si pripravte aj farebné fixky, kvalitné gélové perá, farebné pastelkypravítko. Ak chcete do svojho diára aj lepiť obrázky alebo kresliť, zídu sa vám scrapbookingové výrezylepidlo. Skutoční kreatívci môžu do výbavy prihodiť aj akvarelové farby a štetec.

  1. Nakreslite si vlastný kalendár

V každom správnom diári by nemal chýbať kalendár. Aby ste mali všetko pekne zorganizované, je dobré na začiatok každého plánovaného mesiaca umiestniť jeden prehľadný celomesačný kalendár. Taký, v ktorom nebudú žiadne zbytočné texty ani poznámky.

Môžete sa inšpirovať naším dizajnom, prípadne si vymyslite vlastný. Na ten náš sme využili gélové perá Pentel, pravítko scrapbookingové výrezy. Predpripravené výrezy potešia najmä tých, ktorí sa obávajú kreativity a netrúfajú si zdobiť diár vlastnými kresbami.

Pod kalendár môžete umiestniť zopár dôležitých udalostí. Môže ísť o pracovné záležitosti alebo prenechajte tento priestor len príjemným veciam ako masáž, návšteva kaderníčky, či kurz kreslenia.

Dav

  1. Venujte mesačným cieľom špeciálne miesto

Najdôležitejšie úlohy by mali mať svoje špeciálne miesto. Ideálne ich umiestnite do kalendára na jednu spoločnú stranu, prípadne dvojstranu. Môžete si ich zapísať, nakresliť, prípadne stránku vyzdobiť papierovými dekoráciami. Čím viac úsilia venujete ich výberu a celkovej vizuálnej stránke, tým im podvedome vložíte väčšiu dôležitosť.

Dav

  1. Personalizujte si diár podľa vašich potrieb

Do tretice využijete diár na maximum, ak si strany zorganizujete presne podľa svojich požiadaviek. Niekto si chce zapísať pokroky v plávaní, cvičení, iný zase neustále zabúda na dátumy narodenín a menín.

Pri plánovaní vlastného diára môžete mať takýchto strán ľubovoľný počet. Nie ste obmedzení len zopár riadkami na poznámky ako to býva v klasických diároch.

Ako by mohla taká strana vyzerať? Môžete sa inšpirovať našou, kde sme zapísali mená tých najdôležitejších oslávencov. Obrázok je namaľovaný anilínovými farbami a dotvorený vodoodolnou čiernou fixkou.

náhľadĎalšie nápady spolu s fotografiami nájdete v blogu o scrapbookingu. Určite vás poteší postup, ako si zostaviť knihu želaní a prianí, takzvaný „bullet journal“. Bullet journal môžete bez problémov skombinovať s diárom.