Reflexné prvky môžu deťom zachrániť zdravie a život

15. januára 2016

Reflexné prvky môžu deťom zachrániť zdravie a život
15. januára 2016 ŠEVT a.s.

V prvých mesiacoch roka zapadá slnko ešte stále skoro – v januári okolo 16 hod., vo februári v priemere okolo 17 hod. Doplnkové reflexné prvky na oblečení stoja pár eur, ale chránia to najcennejšie – zdravie a život.

Ten, kto nikdy nebol vodičom, si vôbec nevie predstaviť, aký komplikovaný je výhľad z auta za tmy, v sychravom počasí, daždi alebo počas hmly. K tomu treba prirátať oslepujúce svetlá protiidúcich áut a ďalšie rušivé momenty počas šoférovania, napr. rozhovor so spolujazdcom.

Osudovou chybou môže byť, ak chodec prehnane dôveruje schopnosti vodiča reagovať. Pri deťoch je situácia ešte o niečo komplikovanejšia – nie sú schopné predvídať možné nebezpečenstvá pri ich strete s rušnou premávkou, pri hre a bláznení sa dá povedať, že svet okolo seba ani nevnímajú.

Bezpečnostné reflexné prvky na oblečení

Z roka na rok rastie dôraz na bezpečnostné reflexné prvky, o čom svedčí napr. aj úprava legislatívy a stále častejšie aktivity polície zamerané na bezpečnosť chodcov. Taktiež vybavenie školských tašiek a batohov reflexnými prvkami je už bežné a týka sa to aj niektorých typov oblečenia, ako sú bundy, topánky a športové oblečenie.

Chodci na krajnici či okraji vozovky sú povinní za zníženej viditeľnosti nosiť reflexné prvky alebo reflexný odev, a to už nielen mimo obce, ale aj v nej.

Čítajte viac: Chodci mimo chodníka musia mať na sebe reflexné prvky i mimo obce

Najviac ohrození: deti, starí ľudia, psi, športovci

o16733 reflexné prvky

Ostražitosť je asi to najpodstatnejšie, čo v premávke zaváži. Každý chodec mimo chodníka je ohrozený, lebo je na mieste, kde ho vodič neočakáva, a navyše je podstatne horšie viditeľný než osvetlené vozidlo. Bez reflexných prvkov je pohyb chodca po ceste v podstate hazard.

Hroziace nebezpečenstvo u detí je zrejmé. Ďalej účastníci premávky, ktorí sa venujú prioritne inej činnosti, napr. športovci (najmä cyklisti a bežci), matky s deťmi, ľudia tlačiaci alebo nesúci bremeno (kočík, kára), ľudia s pomalším vnímaním alebo pohybovými problémami (starí ľudia) – tí všetci potrebujú dodatočnú ochranu.

 Viditeľnosť je rovnako dôležitá ako ostražitosť

Rovnako dôležitá ako ostražitosť je dobrá VIDITEĽNOSŤ chodca pri ceste alebo na ceste. Nie vždy platí „čím viac, tým lepšie“, ale čo sa týka bezpečnostných reflexných prvkov, tu to platí určite. Nikdy neviete, či vaše dieťa bude mať školskú tašku natočenú tým správnym smerom, alebo či reflexný prvok na jeho obuvi bude osvetlený vo chvíli, keď to bude potrebné. Deti treba motivovať k noseniu ďalších reflexných prvkov na rôznych častiach tela. Dnes to už nie je až taký veľký problém, pretože reflexné prvky mávajú často pre deti príťažlivý tvar alebo funkcieo11012 reflexné prvky

Niekoľko príkladov – bezpečnostné prvky:

Reflexné prvky majú schopnosť niekoľkonásobne znásobiť intenzitu odrazeného svetla, a tak doslova zažiaria vodičovi pred očami aj na veľkú vzdialenosť.

Kompletnú ponuku reflexných prvkov nájdete v našom e-shope pre Rodinu.

The requested album cannot be loaded at this time. Error: OAuthException Code: 200, (#200) Missing Permissions

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*