Prečo brať deti do prírody aj v chladnom počasí

2. januára 2018

Prečo brať deti do prírody aj v chladnom počasí
2. januára 2018 Veronika Heckova

Je všeobecne známe, že s deťmi treba chodiť von. Povie vám to každý doktor, každá mama aj babka. Pohyb na čerstvom vzduchu je zdravý, prospieva telu aj duši a rozhodne patrí k najbezpečnejším a najlacnejším spôsobom, ako deťom vybiť energiu, keď sa už naozaj dôvodne obávate o zariadenie v domácnosti.

Letné prechádzky na detské ihrisko sú asi každodennou aktivitou mestských mamičiek na materskej dovolenke. Deti sa vybehajú, vyhrajú a v neposlednom rade socializujú. Z trochu iného súdka, ale rovnako efektívne, ak nie viac, je pobyt v lese a ešte k tomu v chladnom počasí. Dnešné mamičky sa tejto aktivite vyhýbajú, čo ale nie je úplne najvhodnejšie riešenie.

Hra v blate Sevt Pomocka Obliekanie Titulka1

Počasie sa nedá ovplyvniť, a tak si ľudia našli spôsoby, ako s ním vyjsť. Dáždniky a pršiplášte sú súčasťou každej domácnosti, no napriek tomu sa dnes v daždi chodí von len keď naozaj treba. Iba tak, na prechádzku, to robí málokto. Pamätáte si, ako ste v detstve skočili do každej mláky a aká to bola ohromná zábava? Kedy ste to dovolili svojmu dieťaťu alebo kedy ste videli čvachtať sa v mláke nejaké cudzie dieťa bez toho, aby ho mamička neokríkla? Dnešní rodičia majú tendenciu držať deti čo najďalej od akejkoľvek špiny a baktérií. Hádam najčastejšie sa vyskytujúce veci v okolí detí sú antibakteriálne gély a utierky, a to aj napriek tomu, že pediatri už dlhšiu dobu varujú, že to nie je správne ani prospešné. Vyvíjajúci sa organizmus potrebuje byť v kontakte so škodlivými mikróbmi, aby mal možnosť vytvoriť si prirodzenú obranyschopnosť. Deti, ktoré žijú v takmer sterilnej čistote, bývajú po nástupe do kolektívu ešte častejšie choré ako tie, ktoré sa pohybovali v prirodzene „špinavom“ prostredí.

Dovoľte malému človiečikovi skočiť do mláky alebo hoci aj strčiť rúčky do blata, veď mu ich potom umyjete. A vetrovka aj tenisky sa dajú vyprať. Možno sa budete pozerať do neba, zatiaľ čo ľudia na ulici budú nesúhlasne krútiť hlavami nad vašou nezodpovednosťou a dieťaťom sediacim v blate, ale ono bude mať skvelú zábavu, vy chvíľku bez zvedavých otázok a imunita nech robí, čo má. A potom doma šup pod deku! Kým sa drobec vyspí, všetko blato už bude v mestskej kanalizácii a oblečenie čisté schnúť na radiátoroch.

Pobyt v lese

Aj väčšie mestá na Slovensku majú v blízkom okolí aspoň malý lesík. Vy si v tichu a pokoji prírody určite oddýchnete a pre deti je to miesto ako v rozprávke. Nechajte ich obchytať si vetvičky, konáriky, kamienky aj listy, rozvíja to ich jemnú motoriku aj kreativitu. Vám zase prechádzky pomôžu pri prípadnom chudnutí, ale na to sa zase až tak nespoliehajte. Skôr si vezmite knihu, lebo drobec sa bude zastavovať pri každej príležitosti a s dvoma kamienkami a konárikom sa vyhrá aj dvadsať minút.

Oblečenie

Na výlet ďalej od mesta a obchodov sa trochu pripravte. Pri hre a dobrej nálade rýchlo letí čas, preto dajte pozor na vhodné oblečenie ako pre vás, tak aj pre drobca. Viaceré vrstvy, šál a čiapka sú samozrejmosťou. A aj keď bude mať dieťa tendenciu chytať do rúk úplne všetko, aspoň na cestu domov sa určite hodia rukavice. Ak plánujete dlhšiu vychádzku, padne vhod aj termoska s teplým čajom. V lete si vezmite dekudo termotašky nápoj, prípadne niečo drobné na zahryznutie.

Suveníry

Asi nebudete práve nadšení z toho, že váš potomok chce všetko vláčiť domov. Možno sa tomu vyhnete nejakou malou lžou alebo jednoducho zákazom, ale občas nemusíte. Nie vždy je na škodu veci niečo si doniesť z prechádzky. Počas dlhých zimných večerov alebo keď sa vám už nebude chcieť do sychravého počasia, si môžete z nazbieraných kvietkov či listov stromov vyrobiť herbár a z gaštanov zvieratká.

A ešte jeden tip na záver – po prechádzke skontrolujte drobcovi vrecká. Inak vám o niekoľko dní môže vŕtať hlavou, odkiaľ sa v práčke vzali tie kamienky.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajnej sieti Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*