Deň matiek – vyrobte originálny darček

27. apríla 2017

Deň matiek – vyrobte originálny darček
27. apríla 2017 Veronika Heckova

Blíži sa druhá májová nedeľa a spolu s ňou aj oslava tých najdôležitejších bytostí, ktoré deti majú – oslava matiek. Tradícia Dňa matiek je u nás v porovnaní s inými sviatkami krátka, no i tak sa zapísala do nášho povedomia. Detičky sa snažia potešiť svoju mamičku a vyrobia jej nejaký pekný darček – nakreslia obrázok, vyrobia srdiečko alebo natrhajú kytičku kvietkov.

Oteckovia, pridajte sa tento rok k svojim ratolestiam a pomôžte im pri výrobe darčeka. Vyjadríte tak vďačnosť za úsilie a energiu, ktorú mamičky vynakladajú pri výchove detí.

Pripravili sme pre vás niekoľko nápadov, medzi ktorými si určite nájdete taký, ktorý vás zaujme. Zrealizujte ho spolu so svojím dieťatkom a prekvapte to najdrahšie, čo doma máte.

Posedenie pri šálke čaju

Na výrobu kanvičky na čaj budete potrebovať: 2 výkresy v dvoch odtieňoch ružovej farby, 1 biely výkres, vrecúško čaju, ružovú/červenú/fialovú fixku, nožnice, ceruzku a pero, lepidlo, obálku. Sevt Den Matiek (4)

Z jedného ružového výkresu si vystrihnite kanvičku na čaj. Môžete použiť našu šablónu alebo si vytvorte vlastnú. Z druhého ružového papiera vystrihnite pokrievku a z bieleho výkresu obdĺžnik, ktorý neskôr prilepíte na kanvičku.

predloha kanvica

predloha kanvica

Na vystrihnutý obdĺžnik z výkresu napíšte venovanie mamičke a prilepte ho na kanvičku. Potom prilepte aj pokrievku a kanvičku ozdobte napríklad srdiečkami. Na uško zaveste vrecúško čaju a kanvičku vložte do obálky.

Nezabudnite na to najdôležitejšie – vezmite deti na dve hodinky na prechádzku alebo detské ihrisko, aby si mohla mamička čaj v pokoji vychutnať a oddýchnuť si pri ňom.

Miska na šperky

Pre zručnejšie deti sme pripravili postup, ako si z modelovacej hmoty a pomocou servítkovej techniky vyrobiť misku na šperky. Znie to možno zložito, ale ako sa hovorí, prvý dojem môže klamať.

Budete potrebovať: modelovaciu hmotu, ktorá tvrdne pri izbovej teplote, malý tanierik alebo misku, jemný brúsny papier, handričku, ozdobnú servítku, lepidlo/lak na servítkovú techniku, štetec, valček, nožík, nožnice. Sevt Den Matiek (9)

Z modelovacej hmoty pomocou valčeka vytvarujte kruh hrúbky cca 3 mm. Priložte tanierik alebo misku a nožíkom orežte hmotu do kruhu. Kruh vytvarujte na miske alebo tanieriku a nechajte ho schnúť dovtedy, kým nestvrdne. Mokrá hmota je šedá, vyschnutá hmota biela. Ostrejšie hrany uschnutej misky môžete zjemniť brúsnym papierom a následne utrieť handričkou.

Z ozdobnej servítky vystrihnite kruh podľa veľkosti misky z hmoty. Na misku naneste lepidlo na servítkovú techniku a rozotrite ho štetcom. Na lepidlo položte servítku a uhlaďte. Potom ešte raz pretrite misku lepidlom a nechajte uschnúť.

Ak je miska plytšia, vonkajšiu stranu upravovať nemusíte. Ak je však hlbšia, v zornom poli máte jej vonkajšiu stranu, ktorú môžete tiež ozdobiť servítkou, bude to estetickejšie. Sevt Den Matiek (16)

Miska je hotová a môže zdobiť napríklad mamičkin nočný stolík. Sevt Den Matiek (1)

Obraz s kvetmi

Kvety patria ku každému sviatku. Tie, ktoré si vyrobíte z papiera, budú obdarovaného tešiť dlhú dobu.

Budete potrebovať: 2 farebné výkresy na obraz, rám veľkosti 24 x 34 cm, 3 farebné papiere na kvety, zelený papier na stonky, ceruzku, pravítko, nožnice, lepidlo, štipce. Sevt Den Matiek (1)

Zo štvorca s rozmermi 8 x 8 cm vyrobte podľa priloženého obrázkového návodu lupeň kvetu.

Každý kvet bude mať 6 lupeňov. Jednotlivé lupene pospájajte lepidlom (stačí naniesť len malé množstvo). Čerstvo prilepený lupeň pripevnite štipcom na bielizeň, až kým lepidlo neuschne.

Z farebných výkresov určených na obraz a rám vytvorte podklad na lepenie kvetov. Jeden výkres bude slúžiť ako podklad. Z druhého si vystrihnite pásy a nalepte ich po okrajoch výkresu ako rám obrazu.

Hotové kvety nalepte na obraz. Zo zeleného papiera vystrihnite stonky a listy a nalepte ich ku kvetom.

Srdiečko s odtlačkom

Ak máte doma dojča alebo batoľa, ktoré ešte nemôžu prispieť k spoločnému dielu, stavte na jednoduchosť. Pripravte si červený výkres, bielu prstovú farbu, čiernu fixku, ceruzku a nožnice. Sevt Den Matiek (12)

Z červeného výkresu vystrihnite srdce (môžete použiť našu predlohu). Ruku dieťaťa natrite bielou prstovou farbou a odtlačte na vystrihnuté srdce (farbu odstránite z ruky pomocou vody).

Na srdce napíšte venovanie a darček je hotový! Sevt Den Matiek (15)

Produkty na výrobu nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*