Čo by mala vedieť mama prváčika pred nástupom do školy?

3. augusta 2016

Čo by mala vedieť mama prváčika pred nástupom do školy?
3. augusta 2016 ŠEVT a.s.

September sa blíži nezadržateľnou rýchlosťou a vám robí vrásky na čele váš budúci žiak? Obdobie pre dieťa plné očakávaní je pre vás spojené s množstvom povinností. Ak ste už zabudli, aké to je chodiť na základnú školu, tak vám prinášame sprievodcu, s ktorým sa nestratíte.

Výbava pre prváčika nie je lacná záležitosť

prváčikaVýhodu majú tí, ktorí školské veci kupujú postupne. Prvý ročník je nákladný, lebo dieťa potrebuje všetko – novú školskú tašku, peračník, pastelky, zošity, perá, ale i plnú výbavu na výtvarnú či telesnú výchovu. Nasledujúci rok to bude jednoduchšie, niektoré veci bude môcť dieťa používať ďalej. S nákupom niektorých vecí dopredu však buďte opatrný. V mnohých školách dostanete zoznam až na začiatku školského roka a možno zistíte, že ste urobili pár zbytočných investícií. 

Nebude sa chcieť učiťprváčika

Zmena prostredia nebude ľahká ani pre prváčika, ani pre vás. Namiesto poobedného spánku a večného hrania sa bude musieť robiť domáce úlohy, dávať v škole pozor a učiť sa veľa nových vecí. Pre 6 až 7 ročné dieťa je toto množstvo povinností záťažou. Nebuďte prekvapená, keď bude plakať a odmietať. Pozor, vyhrážky nepomáhajú. Nenúťte dieťa do učenia, lebo získa voči škole odpor. Namiesto toho ho motivujte, aby sa samo chcelo učiť. Vzbuďte v ňom záujem o matematiku či slovenčinu. Niekedy pomôžu zábavné fakty, inokedy hádanky. Ďalším skvelým príkladom školy hrou sú pomôcky CREO. Tieto pracovné zošity sú založené na princípe NAPÍŠ – SKONTROLUJ – ZMAŽ – OPRAV, preto sú úžasné najmä pre prvákov. Kostrbaté písmenká môžu kedykoľvek opraviť a vyskúšať si cvičenia znova. Viaceré z učebných pomôcok CREO sú zaradené do zoznamu odporúčaných materiálnych didaktických prostriedkov určených pre základné školy.

Buďte trpezlivá a z vašej ratolesti sa čoskoro stane pilný žiačik.

Náš tip: Doprajte dieťaťu aj hranie sa, aj oddych. Keď ho po urobení domácich úloh hneď pošlete do postele, nadobudne pocit, že už sa nebude môcť viac hrať.

Určite nebude dobrý vo všetkom

prváčikaMnohí rodičia majú na svoje dieťa prehnané nároky už od prvého ročníka. Musí písať najkrajšie písmenká, najúhľadnejši zošit a najlepšie rátať príklady. Nerobte túto chybu. Vyvíjate na dieťa zbytočný tlak. Ani vám predsa možno nešla matematika či krásne písanie. Každý máme iné prednosti a každý vyniká v niečom inom. Tak je to aj v škole. Venujte dieťaťu maximálnu podporu a odmenou vám bude nielen jeho dôvera, ale určite aj lepšie známky. Už dávno nie je v školách zvykom dávať prvákom čisté jednotky. Dnes je hodnotenie prísnejšie. Nevešajte hlavu z prvej trojky či štvorky, berte to s humorom. Aj keď sa vám dieťa neprizná, pravdepodobne ho to trápi omnoho viac ako vás.

Nad čím by ste ešte mali popremýšľať?

  • Bude chodiť na obedy do školskej jedálne?
  • Bude chodiť po škole do družiny?
  • Kto s ním bude robiť domáce úlohy?

 

Pár rád na záver:

Nezabudnite vždy svojmu potomkovi oznámiť kto a kedy poňho príde do školy. 
Určite má aj vaše dieťa kamaráta ešte zo škôlky, ktorý nastupuje do triedy s ním.
Dohodnite sa na spoločnom sedení v lavici. Známa tvár v neznámom prostredí im dodá istotu.
Zo začiatku musíte z robenia domácich úloh urobiť pevný zvyk. Nezabúdajte ani na kontrolovanie žiackej knižky či zrkadielka. Prváci často zabúdajú na úlohy, v zrkadielku všetko nájdete.

Chystáte sa na nákupy pomôcok do školy? V našich kamenných predajniach vám ochotne poradíme. Vyskúšajte aj náš internetový obchod ŠEVT pre rodinu, nájdete tam všetko pre prváka.

The requested album cannot be loaded at this time. Error: OAuthException Code: 200, (#200) Missing Permissions

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*