Možno máte už dlhšiu dobu home office, vaši školáci sa učia na diaľku a už si všetci navzájom leziete na nervy, začína na vás útočiť ponorková choroba alebo nebodaj vás prenasleduje smútok a depresia. Tak to teda nie, žiadne také, tomu sa predsa nepoddáte!

Aj keď platí zákaz vychádzania a mnohí si zúfajú, že nemôžu nikam ísť a nič robiť, ešte stále je tých aktivít, ktoré sa dajú robiť aj doma, celá fúra. A teda ani náhodou nemáme na mysli upratovanie, pranie či žehlenie...

Ako sa hovorí, čo nie je zakázané, to je dovolené. A hoci sa zdá, že toho zakázaného je viac než dosť, toto robiť určite môžete.

Ponorte sa do kníh

Aj vy máte plnú knižnicu knižiek, na ktoré ste sa veľmi tešili, no počas pracovných dní vám na ne nezostáva čas či energia a voľné dni sú na čítanie príliš krátke? Tak teraz je ten správny čas! Zatvorte dvere pred celým svetom a ponorte sa do príbehov, ktoré vás prenesú niekam preč z reality bežných dní.

Môže sa vám zísť:

Vyrozprávajte sa svojmu denníku

Čo prežívate, čo vás ťaží, čo vás teší... kto a čím vás nahneval, pobavil, rozveselil. Nenechávajte si plnú hlavu myšlienok, ale položte ich na papier. Ojoooj, papier toho znesieeee. ;-P Ak ešte denník nemáte, žiaden problém. Postačí vám k tomu zápisník s nejakým duši lahodiacim motívom, pero a k nemu súprava farebných popisovačov, ktoré využijete pri písaní. Nič viac vám netreba, už hádam iba pokojné miesto, kam sa budete chodiť svojmu denníčku vyžalovať.

Môže sa vám zísť:

Oprášte dávne sny a túžby

Chceli ste sa učiť hrať na gitaru? Maľovať obrazy? Písať básne? Nech sa páči, nikdy nie je neskoro a začať si plniť sny môžete hoci aj hneď. Ako samouk, prihlásiť sa na online kurz alebo si nájsť inú vyhovujúcu alternatívu, ktorá sa dá robiť aj v domácom prostredí. Možností je až až, treba len urobiť prvý krok.

Môže sa vám zísť:

Upracte si v zážitkoch

Zbierate zážitky? Uchovajte si ich nielen vo svojich spomienkach! Fotografie pozakladajte do albumu, vyrobte si z nich napríklad fotoknihu, leporelo, tie najcennejšie vložte do rámikov a zaveste na stenu. Ak ste si z výletov, dovoleniek či iných dôležitých ciest priniesli cenné suveníry (hoci aj kamene, piesok či mušle), vytvorte si z nich dekorácie, ktoré vám budú každý deň pripomínať, čo pekné ste zažili na miestach, odkiaľ sú.

Môže sa vám zísť:

Hrajte spoločenské hry

Akékoľvek - karty, stolové hry, slovné, strategické, kooperatívne... Nielenže sa pri nich parádne odreagujete, ale navyše si cibríte zmysly, zlepšujete pozornosť, postreh, trénujete reflexy, pri hre v tímoch sa aj deti učia spolupráci a trpezlivosti, takže takáto forma zábavy môže byť všeobecne prospešná a využiteľná aj v bežnom živote.

Môže sa vám zísť:

Venujte sa tvorivým aktivitám

Pri akejkoľvek činnosti, ktorú robíte rukami, zabudnete zaručene na všetko, čo ťaží vašu myseľ. Čochvíľa tu budú Vianoce, nuž využite dni strávené doma napríklad na výrobou vlastnoručných darčekov pre vašich blízkych – sviečok, mydielok, prírodnej kozmetiky, čokoládových praliniek... čohokoľvek, čo vám len napadne. Alebo si začnite už pomaličky pripravovať vianočné dekorácie či drobné ozdoby na stromček. Venujte sa napríklad šitiu, vyšívaniu, maľovaniu, lepeniu, tvoreniu z papiera, dekorovaniu rôznych predmetov vo vašej domácnosti. Stačí sa iba pozorne rozhliadnuť okolo seba, čo by ste si vlastnými rukami mohli doma skrášliť a vylepšiť. A najlepšie je to robiť s pocitom, že ide o niečo, čo chcete, a nie musíte.

Môže sa vám zísť:

Naučte sa niečo celkom nové

Začnite robiť niečo, čo ste sa vždy chceli naučiť, ale nikdy na to nebol čas. Háčkovať, štrikovať, uzlíkovať technikou makramé, vyrezávať z dreva, písať ozdobným písmom, ovládať nový grafický program, vytvoriť si svoje konto alebo stránku na sociálnej sieti, začať písať blog, fotiť, zoznámiť sa so scrapbookingom, maľovať na tenisky a tričká... vy sami najlepšie viete, čomu ste sa túžili venovať a zatiaľ ste na to nemali príležitosť (možno ani odvahu). Pustite sa do toho pomocou kníh alebo časopisov, vyhľadajte si postupové videá pre začiatočníkov, kde vám krok po kroku vysvetlia, ako na to. Kto naozaj chce, spôsob si nájde. Uvidíte, akú potom budete mať z toho radosť, keď sa to podarí. 🙂

Môže sa vám zísť:

Niečo dobré si ukuchtite

Dobré jedlo predsa vždy vie ulahodiť a navodiť príjemný pocit, no nie? A sladké dobroty obzvlášť. 😉 Teda pokiaľ to s nimi, samozrejme, nepreženiete...

Môže sa vám zísť:

Urobte si filmový večer

Kiná sú zatvorené, divadlá taktiež. Nič sa nedá robiť. Nuž čo, urobte si doma vlastné kino. S pukancami a vínkom alebo aj s deťmi a bez vínka. 😉 Zamotajte sa spoločne do deky, uvelebte sa na gauči a pustite si dobrý film, rozprávku, dokument... čokoľvek, čo máte radi. Deťom uvarte chutný čajík, zapáľte si voňavú sviečku alebo zapnite difuzér s vonným olejom a užívajte si pokojné spoločné chvíle.

Môže sa vám zísť:

Zacvičte si

Pohyb je jedným zo základných predpokladov zdravia. Keď sa nedá robiť vonku (kvôli počasiu, obmedzeniam či z akýchkoľvek iných dôvodov), preneste si ho do svojej obývačky. Toľko online kurzov a cvičení je teraz dostupných, že si z tej obrovskej ponuky ani nebudete vedieť vybrať. 😀 Keď nič iné, zaskáčte si doma aspoň na švihadle alebo si zahrajte nejakú nie príliš hlučnú športovú hru (za futbal v predsieni by vás susedia asi veľmi nepochválili). Ak si z cvičenia urobíte pravidelný rituál, budete sa cítiť lepšie na duši i na tele. Nehovoriac o benefitoch pre vašu líniu a zdravie.

Môže sa vám zísť:

švihadlo

Vybehnite von na čerstvý vzduch

Iba tak sa prejsť do lesa ďaleko od všetkých ľudí, nazbierať si šípky na zdravý čaj, šišky do jesennej ikebany, gaštany a lístie na veselé tvorenie s deťmi (možno aj nejaké tie huby sa ešte nájdu), pobehať si po mlákach a zaspievať si v daždi, zalietať si so šarkanom a s vetrom o preteky. Hlavne sa nadýchať  vzduchu a vyčistiť si hlavu.

Môže sa vám zísť:

Usmievajte sa a smejte sa na plné ústa

Smiech lieči, tak sa ním teda nechajte liečiť čo najčastejšie. Hovorte si vtipy, pustite si vtipné videá, na ktorých sa schuti zasmejete. Vráťte sa k veselým príhodám, ktoré sa vám stali s priateľmi a kolegami, smiešnym fotografiám z detstva alebo tým z doby, kedy vaše deti boli ešte malé. A v rámci možností skúste nebrať veci príliš vážne. Všetko zlé raz pominie, veď všetko má predsa niekde svoj začiatok i koniec, nie? Aj nariadenia, obmedzenia či karanténa. Snáď aj choroba. Treba tomu určite aspoň veriť! Pozitívne myslenie tiež dokáže robiť zázraky. 😉

Všetky vyššie spomínané produkty nájdete v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo online na www.sevt.sk