Čítať, písať, počítať a pritom sa stále hrať

20. novembra 2017

Čítať, písať, počítať a pritom sa stále hrať
20. novembra 2017 Veronika Heckova

Máme malú Milu. Mila je milá. Mama má Emu… Možno aj u vás doma sa už takto pekne číta zo šlabikára. A nielen číta.

Prváčikovia už majú zvládnuté základné tvary, učia sa správny úchop ceruzky či pera, začínajú písať prvé písmenká a spájať ich do slabík a jednoduchých slov, píšu číslice a počítajú prvé jednoduché príklady.

Čítať, písať, počítať – to sú základné zručnosti, ktoré sa deti učia v prvom ročníku, a potom na nich stavajú vo vyšších ročníkoch základnej školy. Nie je to však pre ne jednoduché. Chce to veľa tréningu, precvičovania a možno aj trpezlivosti zo strany rodičov, ak písmenká nemajú ten správny sklon či tvar alebo číslice treba ešte trochu vylepšiť.

U nás nájdete niekoľko pomôcok, ktoré vášmu prváčikovi pomôžu zdokonaľovať sa v spomenutých zručnostiach, a to nielen v škole. Stále však majte na pamäti, že domáce precvičovanie by malo byť pre deti hlavne zábavou.

Pracovné zošity na domáce použitie

Moje prvé čiary sú ideálnou pomôckou pre učiteľov 1. ročníka v období, keď sa deti pomocou rôznych cvikov pripravujú na naozajstné písanie. Ak sa v škole táto pomôcka nepoužíva, môžete so svojím dieťaťom hravou formou trénovať doma. Je to blok prípravných cvičení a cvikov, ktoré pomáhajú rozcvičiť jemnú motoriku dieťaťa, a pripraviť ho tak na písacie úkony. Zošit obsahuje aj pomocné obrázky, ktoré z neho robia naozaj príťažlivú publikáciu.

Pracovný zošit Abeceda je pútavou učebnou pomôckou pre všetky deti, ktoré sa učia písať prvé písmená. Slúži na precvičovanie písaných aj tlačených písmen. Opakované písomné precvičovanie s využitím pomocných čiar a predpísaným vzorom každého písmena pomôže každému žiačikovi získať istotu v peknom pravopise. Obsahuje 38 farebných ilustrovaných pracovných listov, ku ktorým sa vaše dieťa bude rado vracať.

Precvičovať môžete donekonečna

Výbornou pomôckou, ktorá dieťaťu vydrží celé mesiace, je pracovný zošit z radu CREO. CREO pracovné listy Školáčik predstavujú cvičebnicu pre školákov so stierateľnými pracovnými stranami. Vypĺňajú sa stierateľnými (nepermanentnými) popisovačmi a na kreslenie sa môžu použiť voskové farbičky. Keď sa dieťaťu niečo nepodarí, napísaný text alebo nakreslený obrázok môže jednoducho zotrieť a opraviť.

Cvičebnica je určená pre žiakov 1. a 2. ročníka základných škôl. Obsahuje 38 stierateľných pracovných listov, ktoré sú podľa farieb delené na predmety: slovenský jazyk a sloh, matematika, prvouka, hudobná výchova, angličtina.

Aj pracovný zošit s abecedou spomenutý vyššie je dostupný v šikovnej stierateľnej verzii CREO pracovné listy so špirálou Abeceda. Vďaka špeciálnemu vyhotoveniu poslúži nielen vášmu prvákovi, ale o niekoľko rokov ho možno využije aj jeho mladší súrodenec.

Abeceda zjedla deda, povedala na medveďa

Deti milujú riekanky, hádanky a najrôznejšie hry. Tak prečo to nevyužiť aj pri trénovaní písania, čítania a počítania?

  • Kúpte dieťaťu básničkovú knižku, v ktorej sú uvedené jednotlivé písmenká abecedy a na každé písmenko je krátka básnička alebo obrázok, ktorý v sebe ukrýva tvar niektorého písmenka. Básničku sa skúste spoločne naučiť.
  • Navzájom si dávajte písmenkové hádanky.
  • Doma spolu počítajte ovocie, kocky, bábiky a podobne. Porovnávajte, čoho je viac, čoho menej a čoho rovnako.
  • Cestou do školy, do obchodu alebo hoci aj počas cesty autom si spoločne čítajte najrôznejšie nápisy na dopravných značkách, obchodoch či billboardoch.
  • Pribaľte dieťaťu do batôžka na výlet autom alebo k lekárovi zápisník a pero a nechajte ho počas čakania písať a precvičovať. Netreba mu určovať, čo má písať, rozhodne sa aj samo.
  • Zahrajte sa na školu. Do detskej izby zaobstarajte magnetickú tabuľu (alebo hoci aj obyčajnú tabuľu a kriedy)magnety v tvare písmen a číslic, stierateľné popisovače a hra na domáce vyučovanie sa môže začať. Keď si dieťa samo vymyslí pravidlá vašej spoločnej písmenkovej alebo číselnej hry, o to radšej sa ju bude s vami hrať. A nezabudnite, že v domácej škole by nemala chýbať ani žiacka knižka.

Náš tip

Praktická záložka do knihy vám môže pomôcť pri vysvetľovaní niektorých pojmov a znakov v písaní, čítaní a počítaní, ktoré sa prváci potrebujú naučiť, a uľahčí im ich pochopenie.

Všetky vyššie uvedené pomôcky aj mnohé ďalšie, ktoré sú vhodné pre prvákov, nájdete v našich predajniach alebo e-shope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

INFORMÁCIE