Budem školák

29. júna 2020

Budem školák
29. júna 2020 Lenka Cisková

Zápis do školy je veľká udalosť. Pre deti, ale i rodičov…

Tento rok však prebiehali zápisy do 1. ročníka inak ako zvyčajne. Niektoré školy zvolili online systém zapisovania svojich budúcich žiakov, iné robili zápisy s rodičmi osobne, v oboch prípadoch sa to však uskutočnilo bez prítomnosti detí.

Malí škôlkari tak nemali možnosť zažiť tú vzácnu atmosféru, učitelia si nemohli preveriť drobnými úlohami pripravenosť detí na vstup do školy a rodičia zas nedostali spätnú väzbu o tom, či sú ich ratolesti na školu pripravené a na čom ešte treba prípadne popracovať.

Niektoré materské školy posielali svojim zverencom zadania a úlohy aj počas obdobia, kedy museli mať zatvorené, aby si i doma precvičovali svoje zručnosti a prehlbovali vedomosti potrebné pred nástupom do školy. Či už s vami vaša škôlka bola v takomto kontakte alebo nie, aj sami si môžete preveriť znalosti vašich predškolákov pomocou materiálov, ktoré sú presne na to určené.

Domáce precvičovanie

Úplnou novinkou z našej dielne je praktická príručka Budem školák, ktorej cieľom je pomôcť rodičom získať určitý prehľad, čo by mal predškolák ovládať a ako ho pripraviť na zápis. Ide o súhrn jednoduchých a hravých úloh, ktoré by malo dieťa vo svojom veku zvládnuť. Každá strana obsahuje zadanie úlohy a následne vysvetlenie pre rodiča, čo sa danou úlohou sleduje.

Nakresliť postavu, povedať básničku, vedieť sa predstaviť, pomenovať základné geometrické tvary, dni v týždni, ročné obdobia, poskladať obrázok, ukázať, čo je väčšie, menšie, hore, dolu, uprostred, vypočítať elementárne matematické príklady či napísať svoje meno – to všetko a ešte viac si predškolák môže precvičiť pomocou tejto hravej obrázkovej publikácie. Rodič zároveň získa prehľad o tom, čo dieťa ovláda a čo potrebuje ešte dobehnúť. Letné mesiace na to poskytujú ešte dostatok času, aby dieťa bolo na september naozaj pripravené.

Unikátnou pomôckou pre predškolákov sú pracovné listy Predškoláčik z edície CREO. Materiál je určený na opakované použitie, nakoľko obsahuje 40 stierateľných strán s pripravenými cvičeniami a úlohami na rozvoj základných poznatkov: z logického myslenia (strany 1 – 10), kreslenia a písania (strany 11 – 26), matematiky (strany 27 – 40). Na písanie doň sa používajú klasické fixky na biele tabule, na kreslenie sa môžu použiť aj voskové farbičky. Vďaka stierateľným listom ho dieťa môže používať takpovediac donekonečna, keďže to, čo sa mu nepodarí alebo nepáči, zotrie a urobí znova. Prípadne môže pomôcka poslúžiť o pár rôčkov mladšiemu súrodencovi. 😉

Viac o tom, čo by mal predškolák ovládať pred nástupom do školy, sa dočítate aj tu .

Ako sa hovorí, všetko treba robiť s mierou, to platí aj pre domáce učenie a precvičovanie. Obzvlášť sa to týka menších detí… Aby ste prílišnou aktivitou nedocielili namiesto radosti z niečoho nového to, že deti budú znechutené zo školy ešte skôr, ako do nej vôbec nastúpia. Na školu sa majú predsa tešiť. 😉

Publikácie i pomôcky na písanie nájdete v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo online na www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*