Ako efektívne archivovať fotky a vytvoriť si z nich spomienkovú dekoráciu?

Časy, keď sme mali hromadu fotiek uložených kdesi v krabici v posteli spolu so zbierkou negatívov, sú už nadobro preč. Vo fotografiách by sme však tak či tak mali mať poriadok. Čo tak ich pretriediť a tie najlepšie si vytlačiť? Nielenže navodia nostalgiu, ale vedia aj skrášliť príbytok.

S nástupom digitálnej techniky sa nám naskytla možnosť vytvárať také množstvo fotiek, aké len chceme. Počet snímkov, ktoré počas roka vyrobíme, vďaka tomu niekoľkonásobne stúpa. Už sa nemusíme trápiť nad nepodareným záberom, jednoducho ho vymažeme a urobíme ďalší. Takto však máme vo svojich fotkách ešte väčší zmätok a mnohokrát aj neporiadok. Sme príliš pohodlní na to, aby sme ich priebežne pretrieďovali, a tak ich máme nahromadených obrovské množstvo. Fotografie je vhodné raz za čas pretriediť a archivovať, aby sme o ne nedopatrením neprišli. Chceme predsa naše spomienky odovzdať ďalším generáciám, no nie?

Ako archivovať fotky?

Po vymazaní nepodarených či nechcených záberov prichádza čas na ich triedenie a neskôr archiváciu. Využiť na to môžeme niekoľko výdobytkov doby:

  1. PC - počítač. Väčšina z nás si fotky najprv uloží do počítača. Po ich premiestnení, je dobré vytvoriť si ku každej udalosti samostatnú zložku a označiť dátumom. Najideálnejšie je pomenovať jednotlivé súbory fotografií vo formáte: rok/mesiac/deň/názov udalosti. Množstvo fotografií však zaberá aj veľa miesta, čo môže mať za následok spomalenie vášho počítača a navyše vám už nemusí ostať na disku dostatok voľného miesta na ďalšie zábery. A tiež o fotky nechceme nedopatrením prísť. Čo teda nimi?
  1. CDDVD. Sú ľahko dostupné, nie sú drahé a nezaberajú veľa miesta. Na obal si môžeme prehľadne napísať, ktoré fotografie sme si archivovali. Avšak pozor, ani CD a DVD nie sú nesmrteľné! Po niekoľkých rokoch by sme mali fotky archivovať na nové nosiče.
  2. USB a externé disky. Stoja síce o čosi viac, ale zato sa na ne zmestí omnoho viac spomienok. Takisto majú dlhú životnosť a zaberajú ešte o niečo menej miesta.

Fotografie by však nemali zostávať iba zabudnuté v počítači či na rôznych diskoch. V minulosti sme si najlepšie fotky z dovolenky či výletu nechávali vytlačiť vo fotoslužbe. Nie je to škoda, že to už väčšina z nás nerobí? Vytlačiť si tie najkrajšie spomienky a mať ich stále na očiach má predsa obrovské čaro. Fotky nemusia iba smutné a zabudnuté čakať na to, až si ich raz za rok počas dlhého zimného večera nostalgicky „prelistujeme“ na externom disku.

Má to svoje výhody:

  • Už pri zhromažďovaní a triedení starých fotografií zažijeme príjemné a úsmevné chvíle plné spomienok.
  • Keď vyvolané fotky ošatíme do vkusného obalu, môže z toho vzniknúť veľmi pekný darček pre najbližších. Najmä dnes, keď je už vyvolávanie fotiek takmer raritou.
  • Fotografiami si tiež môžeme spestriť domácnosť. Interiéru dodáme novú energiu - prázdne steny či police v izbe získajú nový šat.

Ako si vytvoriť spomienkovú dekoráciu z fotiek?

Možností máme hneď niekoľko:

  • Výber tých najlepších záberov môžeme zúročiť na pracovnom stole či v komode v spálni. Po vytlačení ich umiestníme do vkusného fotorámiku a o spomienkovú dekoráciu máme postarané.
  • Prebuďme v sebe kreatívneho ducha a vytvoríme si spomienkovú koláž. Každú fotku vložíme do praktického farebného papierového rámčeka, zavesíme na spoločnú nástenku a dielo je na svete.
  • Z najlepších fotografií si môžeme zhotoviť personalizovaný fotokalendár, ktorý poslúži aj ako vkusný a originálny darček pre najbližších.
  • Ak máme na vyvolanie väčšie množstvo fotiek, vytvoríme si  fotoalbum ako za starých čias. Aby sme nápadu dodali ešte väčší retro nádych, fotky v albume zafixujeme miesto lepidla papierovými rožkami (papierové rožky kúpite v predajniach Ševt papiernictvo). Keď ich budeme chcieť vymeniť, jednoducho ich vyberieme.

Všetko pre archiváciu nakúpite aj u nás v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk .