Zo dňa na deň sa fungovanie spoločnosti obrátilo hore nohami a situácia donútila množstvo rodičov zostať doma so svojimi ratolesťami. Zo dňa na deň sa mamina či tatino bez akejkoľvek prípravy zrazu dostali do rolí učiteľov, vychovávateľov, lektorov záujmových krúžkov, kuchárov, upratovačov... A že nie je jednoduché popri vlastnej práci, školských a domácich povinnostiach deťom zmysluplne deň čo deň vypĺňať čas, o tom niet pochýb.

Zozbierali sme pre vás niekoľko desiatok nápadov na činnosti, pri ktorých sa deti nielen zabavia, ale zároveň im pomôžu rozvíjať sa po rôznych stránkach (či už je to jemná motorika, predstavivosť, kreativita, pohybové, komunikačné či sociálne zručnosti a pod.). Veríme, že si spoločne vyberiete ;-).

Pre šikovné rúčkynáhľad

 1. nálepky a samolepky
 2. plastelína
 3. hra s pečiatkami 
 4. puzzle
 5. 3D puzzle
 6. vlastný obal na knižku a praktická záložka 
 7. vlastnoručná výroba pozdravov, pohľadníc – len tak pre svoje potešenie, pre kamaráta alebo pre starých rodičov, ktorých už nejaký čas deti vidia a počujú iba cez rôzne elektronické zariadenia...
 8. skladanie z papiera 
 9. kreslenie vodovými farbami alebo čistou vodou
 10. vyfarbovanie maľovaniek

Zakázané ovocie? Ale kdeže? Takto je to povolené

 1. kreslenie holými rukami (nohami ;-)) – s prstovými farbami to bude super zábava
 2. kreslenie po stenách – stačí nalepiť a tvorenie sa môže začať

Pre malé parádnice aj superhrdinovSevt Gastany Titulka

 1. navliekanie korálikov, výroba náramkov, náhrdelníkov – ak nemáte k dispozícii koráliky či gumičky, deti môžu navliekať na šnúrku, špagátik hoci aj farebné gombíky alebo cestoviny
 2. hra na princezné, víly či hrdinov - bez vhodných doplnkov by to nebolo ono 😉
 3. obliekanie postavičiek 
 4. hranie rolí s bábikami – kuchárka, módna návrhárka, bankár? Ktorú z rolí si vyberiete vy?
 5. preteky rýchlych áut s autíčkami na diaľkové ovládanie – pripraviť sa, pozór, štart!!!
 6. všade samé trblietky...

 

Pre večných mudrlantov a mysliteľov Sevt 5 Krokov K Citaniu

 1. písanie príbehov, denníčka či pamätníčka
 2. čítanie múdrych kníh a časopisov

Pre všetkých neposedníkov, výmyselníkov a loptošov

 1. jojo
 2. prstový futbal
 3. sliz

Škola hrou

Školáci sa na školu síce hrať nepotrebujú, keďže denne dostávajú od svojich učiteľov zadania a úlohy, no i tie sa dajú plniť hravou formou a premeniť na zábavu :-). Využiť pritom môžete rôzne zaujímavé pomôcky a postupy, ktoré deťom spestria učenie. Vymieňajte si napríklad úlohy, uvidíte, ako sa budú tešiť, keď ony budú v role učiteľa a vy v postavení žiaka. Škôlkári hru na školu milujú... ešte nevedia, čo ich čaká :-D.

 1. magnetická tabuľa a veselé magnetky
 2. hravé stierateľné pracovné zošity

Čo nikdy nesklameSevt Aktivity Doma

 1. spoločenské hry
 2. kartové hry
 3. pexeso

Na vzduchu

Pohyb na verejných priestranstvách či detských ihriskách sa v týchto dňoch vôbec neodporúča, no prechádzka na vzduchu prospeje nielen deťom, ale aj vám. Ak patríte medzi tých šťastných, ktorí majú vlastnú záhradku či chalupu niekde na samote, tak vám určite mnohí (v dobrom) závidia. Aj na balkóne či počas prechádzky sa však dá čo to s deťmi vymyslieť ;-).

 1. fúkanie bubliniek (na záhrade, na balkóne či z okna)
 2. bitka s vodnými balónmi

Posledná záchrana

Nápadov, čo robiť s deťmi počas karantény, je určite omnoho viac... Niekedy sa stačí len pozrieť okolo seba a tip na zábavnú aktivitu sa ohlási aj sám ;-).

Ak však už máte pocit, že ste vyskúšali všetko možné, že vaša domácnosť je zaplavená všakovakými výtvormi vašich detí a aj vy potrebujete aspoň na chvíľu vypnúť, oddýchnuť si od tvorenia, zabávania detí a ich všetečných detských otázok, tak jednoducho (a bez výčitiek) zapnite televízor a pustite deťom rozprávkové DVD ;-).