Ako vybrať kvalitné pero pre dieťa?

8. mája 2016

Ako vybrať kvalitné pero pre dieťa?
8. mája 2016 ŠEVT a.s.

Či už vaše dieťa nastupuje do školy po prvý raz, alebo už po piaty, každoročnou stálicou na zozname školských potrieb je pero a, samozrejme, nie len jedno. Poradíme vám, ako vybrať pre dieťa kvalitné a zároveň cenovo dostupné pero.

Pero vyberajte na základe týchto parametrov:

pero

Prinášame vám prehľad druhov pier pre žiakov.

Plniace pero

Na základných školách dostávajú žiaci každý nový školský rok zoznam školských potrieb. Prváčikovia majú na tomto zozname najčastejšie uvedené plniace pero, pretože práve ním sa naučia písať najlepšie. Jeho výhodou je vysoký hrot, vďaka ktorému dieťa lepšie vidí, čo píše. Má ergonomický tvar, je ľahké a nešmýka sa.

Ak však bombičku do pera nasadíte nesprávne, môže zatekať a vytvoriť nepekné machule. Bombičky sa míňajú rýchlejšie ako náplne v obyčajných perách, ale sú cenovo dostupné.

Gélové pero

Gélové perá sú vhodné pre starších školákov, ich náplň vydrží dlhšie. Nerozpíjajú sa na papieri, ale ak je vaše dieťa ľavák, skontrolujte, či je gél rýchloschnúci. Perá majú aj farebné náplne.

Trendom vo vyšších ročníkoch sú gumovacie gélové perá, vďaka ktorým zošity s poznámkami vyzerajú úhľadne. Na rozdiel od plniacich pier so zmizíkom nezanechávajú machule a dá sa písať aj po vygumovanej časti, zatiaľ čo po „vyzmizíkovanej“ časti je písať problém.

POZOR! Farba časom vybledne, a preto by deti tieto perá nemali používať napríklad na Monitore alebo iných písomkách, ktoré sa archivujú.

Guľôčkové pero

Najväčšou výhodou guľôčkových pier je množstvo farebných náplní, vďaka ktorým budú poznámky vášho dieťaťa pekne upravené. Pri farebnej odlišnosti sa deťom bude učiť ľahšie, ako len pri jednotvárnom texte modrej farby. Tieto perá sú vhodné pre žiakov vyšších ročníkov, pravákov aj ľavákov. Vydržia dlhšie ako iné perá a sú najlacnejšie. Na výber sú rôzne hrúbky stopy.

Z histórie pier – vedeli ste?

  • V Mezopotámii a starovekom Grécku a Ríme sa na písanie používalo dláto.
  • V Egypte sa používali špeciálne upravené steblá, písalo sa na papyrus.
  • Angličania pripisujú objav plniaceho pera Williamovi Shakespearovi.
  • Vtáčie brko sa na písanie používalo až do polovice 19. storočia.
  • Zaujímavosťou je, že kníhtlač znížila a následne zvýšila používanie bŕk. Mnísi už síce nemuseli prepisovať knihy ručne, ale vďaka zlepšeniu školského systému sa začalo písať na univerzitách.

Čoskoro vám prinesieme aj prehľad školských potrieb pre vašich budúcich prváčikov.

Predškolák v dome? Nenechajte prípravu len na škôlku…

Ak máte záujem školské produkty, navštívte našu stránku ŠEVT pre Rodinu.

 

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*