Ako sa efektívne učiť slovnú zásobu

19. septembra 2016

Ako sa efektívne učiť slovnú zásobu
19. septembra 2016 Veronika Heckova

Cudzí jazyk je v dnešnej dobe hádam najdôležitejším predmetom. Hlavne v začiatkoch štúdia stojí schopnosť komunikovať z veľkej časti na slovnej zásobe. Keďže cudzí jazyk má v porovnaní s našou rodnou slovenčinou iné gramatické pravidlá, inú výslovnosť a systém, je dôležité, aby študent čo najskôr ,,nachytal” potrebné slovíčka. V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov, ktoré študentom učenie čo najviac zefektívnia.

6 tipov, ako sa efektívne učiť slovnú zásobu cudzieho jazyka

Menej je viac

Dlhý zoznam slovíčok už na prvý pohľad spôsobuje obavy. Vyhnite sa nárazovému učeniu sa veľkého objemu slovnej zásoby. Ľudský mozog je schopný spracovať a zapamätať si približne 10 až 20 slovíčok za hodinu. Je dobré, ak si študent v priebehu týždňa vyhradí hodinku, prípadne polhodinu na naučenie sa 10 – 15 slovíčok, a zapamätá si tak oveľa viac.

Pravidelne opakujte

Hlavným cieľom pri učení sa slovíčok je zapamätať si čerstvo naučené výrazy nielen na písomku do školy, ale aj do budúcna. Mozog si nové informácie ukladá do krátkodobej pamäte. Na to, aby sa vedomosti presunuli do bezpečnej (dlhodobej) pamäte, je potrebné si slovíčka čo najčastejšie opakovať, najlepšie niekoľkokrát do týždňa. Perfektne vám poslúži nasledujúca praktická pomôcka (kartička).

Kartičky

776373a-4a-5aPoužívanie kartičiek so slovíčkami má hneď dve výhody. Už pri písaní si zapamätávate význam slova. Na jednu stranu kartičky napíšte cudzie slovo a na druhú stranu jeho slovenský význam. Trénovať tak môžete preklad oboma smermi – napr. zo slovenčiny do angličtiny a z angličtiny do slovenčiny. Ak použijete kartičky so stierateľným povrchom, môžete ich využívať donekonečna. Slovnú zásobu, ktorú ste sa už naučili, jednoducho zmažete a nahradíte novými, neznámymi slovíčkami. V tom prípade ale treba na písanie použiť nepermanentný popisovač (ako na biele tabule). Ak použijete permanentný popisovač, text už na kartičke zostane, a môžete si tak vytvoriť vlastný slovník z kartičiek. Potom si ich môžete brávať kamkoľvek so sebou a precvičovať tak na zastávke, v autobuse či v čakárni u lekára.

Tematické celky

Slovná zásoba sa zapamätáva lepšie, ak sa ju učíme v rámci tém. Môže ísť napríklad o ľudské telo, prírodu, zvieratá a veci, ktoré k nim patria. Rozdielnosť učebníc a školských postupov nie vždy tejto technike praje. Stojí za to si zriadiť špeciálny notes, do ktorého si budete slovíčka podľa rôznych oblastí postupne zapisovať. Následné učenie a opakovanie bude opäť o niečo ľahšie.

sevt_ucenieČítať a zapisovať, čítať a zapisovať

Chcete byť šikovnejší ako ostatní? Kedykoľvek narazíte na neznáme slovíčko, zapíšte si ho do notesa spolu s jeho významom. Snažte sa čítať čo najviac textov v cudzom jazyku. Internet, cudzojazyčné knihy alebo časopisy, videá, filmy – vystavovať sa cudziemu jazyku čo najviac, nikdy nie je na škodu. Všetko nové si zapisujte do notesa, a tak si budete môcť zaznamenaný obsah kedykoľvek zopakovať.

 

Čo najviac na očiach

Čím častejšie sa so slovíčkami budete stretávať, tým ľahšie si ich aj zapamätáte. Rozmiestnite si napríklad kartičky so slovíčkami po izbe alebo aj po celom byte. Môžete si ich položiť k predmetu, ktorý dané slovíčko predstavuje ľahše si tak osvojíte význam slova. Alebo si ich len tak rozložte okolo seba a opakujte. Aj cudzojazyčná podložka na študentskom stole je výborným riešením. Vďaka nej budete mať stále poruke niekoľko stoviek slovíčok a tiež najpoužívanejších fráz.

Aj keď učenie sa slovíčok z cudzieho jazyka a ich neustále opakovanie môže byť náročné a niekedy aj poriadne otravné, nevzdávajte sa. Slovná zásoba je základom jazyka, na ktorom sa dá potom ľahšie stavať. A ak využijete aspoň niektorý z našich tipov, výsledok sa skôr či neskôr určite dostaví.

Zaujali vás naše produkty, ktoré sú spomenuté v článku? Nájdete ich v našich predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*