Niekoľko tipov ako naučiť deti narábať s peniazmi

3. októbra 2016

Niekoľko tipov ako naučiť deti narábať s peniazmi
3. októbra 2016 Veronika Heckova

Ak ste sa v tejto republike plánovane rozhodli mať dieťa, a teda odísť  na materskú dovolenku, zrejme máte to šťastie, že máte zabezpečený zdroj peňazí. Či ste ho už získali prácou pri kancelárskom stole, alebo v domácnosti, nie je podstatné. Jednoducho máte doma človiečika, pre ktorého by ste urobili prvé aj posledné, a vaším cieľom je teraz to, aby bol šťastný.

Kým spí, trávite čas na terasách pri káve s kamarátkami. Potom bábätko sedí v detských centrách vedľa vás, lebo už papá lyžičkou kašičky. Len o niečo neskôr dostane džúsik, lebo už vie piť z fľašky. Piškótky a rožky (tento funkčný spôsob zabavenia dieťaťa nebol doteraz prekonaný), ktoré strkáte do kočiara a neskôr do nákupného vozíka, aby ste mohli v pokoji zásobiť rodinu potravinami, netreba ani spomínať. K vašej káve už automaticky patrí jeho nápoj. Na detskom ihrisku predávajú lízanky a gumové cukríky, ktoré kupujete len tak, z lásky. Neskôr strkáte dieťaťu do dlane pol eura a s hrdosťou sledujete, ako si dokáže sladkosť vypýtať aj zaplatiť samé. No a čo, veď sú to len drobné.

V škôlkarskom veku sa môže stať, že malý človiečik začne prejavovať výrazné známky nespokojnosti k spojitosti s vaším občasným rozhodnutím nedopriať mu jeho štandard. Zatnete zuby, keď zistíte, že druhé cukríky ste mu kúpili len preto, že mu tie prvé nechutili (napriek tomu, že doteraz mu chutili iba tie). A ako natlakovanému hrncu vám „vyhodí dekel“, keď zo zadných dverí auta vyberiete tri roztopené, optimálne čokoládou poliate iba nakusnuté keksíky.

Ak nepatríte do tímu deviatich najznámejších mamičiek na Slovensku (aspoň toľko ich je zatiaľ oficiálne), je ten najvhodnejší čas začať potomkovi vysvetľovať hodnotu peňazí.

Deti a šetrenie

V predškolskom veku to robte opatrne. Keď si niekam sadnete, položte na stôl určitú sumu.  Dieťaťu povedzte, že viac peňazí minúť nemôže. Zrejme ešte nevie počítať a nepozná ani číslice, ale to nevadí. Bude mať v hlávke len to, že sú nejaké obmedzenia. A nemajte obavy, dieťa sa dokáže rýchlo zorientovať a zvyknúť si na pomer cien. Pri domácom počítaní, vám poslúži napríklad drevené počítadlo.

sevt_prasiatkoA tu sa hneď črtá skvelá príležitosť, ako ho naučiť šetriť. Povedzme, že dieťa má prídel päť eur na posedenie. Určite sa mu nepodarí minúť celú okrúhlu sumu (informácie o nechávaní prepitného odložte na neskôr, keď bude dieťa staršie).
Kúpte mu pokladničku, nech si všetky, pre neho ešte raz nepotrebné mince schováva v nej. Raz za čas ju spolu otvorte a choďte spoločne kúpiť nejakú sladkosť. Dieťa okolo piatich rokov už dokáže pochopiť, čo celý tento proces znamená.

Školáci a ich šetrenie

Jednoduchšie a reálnejšie to bude u školákov. Najlepšie je začať hneď, ako dieťa nastúpi do školy. Ak malo pokladničku už v škôlke, bude naučené peniaze odkladať a chápať, že ak neminie všetky, zostane mu na „horšie časy“.
V tomto veku sa dostavuje aj ďalšia otázka, spojená s peniazmi – vreckové.

Dávať, alebo áno?

Určite áno. Treba len zvážiť, koľko a na aký dlhý čas. Prváčikovi, ktorý raňajkuje doma, desiatu spolu so sladkosťou mu balíte do školy, obed má tiež v škole a bez vás nikam nechodí, stačí úplné minimum. Hoci aj euro na týždeň. Ak chcete, naučte ho, aby to euro nosil stále v peňaženke, ale ostatné peniaze, ktoré mu zostali ešte z minulého týždňa alebo nejakého „päťeurového posedenia“, nech odkladá do svojej pokladničky. Môže sa stať, že peňaženku stratí a vy mu budete musieť vysvetliť, že si nemôže automaticky vybrať ušetrené vreckové z pokladničky. Nebude to dlho trvať, kým to pochopí a naučí sa.

A vy si môžete v zozname vecí s nápisom „Najlepšia mama na svete“ urobiť ďalšiu fajku – zvládnuté.

Spomenuté produkty v článku kúpite v našich predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk .

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*