Znie to neuveriteľne, ale CV začína byť v súčasnosti prežitkom. Všetko, na čom záleží, je to, čo človek dokáže - aké projekty má za sebou, aké výsledky dosiahol vo svojom odbore. Tento ‘mindset’ treba mať na pozadí a vo všetkom, čo robíte, pristupovať s otázkami: Čo bude výsledkom toho, čo robím a ako mi to pomôže v budúcnosti? Čo chcem ďalej robiť? Nie je výnimočné, ak niekoho, kto má svoje portfólio (napr. grafický dizajnér, marketingový projekt, výskum…) na webe, firma  prijme len na základe práce, ktorú videla.

Takíto špecialisti CV možno v živote ani nepísali. Nikto skúsený z neba nespadol a pre tých, ktorí ešte nemajú veľa skúseností,  máme zopár užitočných tipov, ako zostaviť svoje CV tak, aby zaujalo.

Obal predáva

Prvý dojem je len jeden. Graficky zaujímavé CV jednoznačne vynikne z veľkého množstva čierno-bielych .doc. Navrhnite si štruktúru „na nečisto“- postačí A4 formát.

Potom si na internete prezrite už hotové šablóny a prispôsobte si ich. Nemusíte ovládať náročné grafické editory, inšpirujte sa a využite bezplatné online nástroje ako canva.com alebo picmonkey.com.

V čom som iný?

Určite nechcete byť len ďalší záujemca. Zamyslite sa, čo ste doposiaľ robili in Sevt Cv Titulkaak, ako vaši rovesníci, čo vás od nich odlišuje a robí vás zaujímavým.  Môže to byť koníček, vášeň pre tému či benefičná činnosť.

Jedna strana

Pokiaľ to nie je nutné (a nepotrebujete formát Europass), nikdy nedizajnujte CV na viac ako 1 stranu.

Štruktúra

Vaše CV sa musí dať čítať jednoducho. Už na prvý pohľad musí byť zrejmé, kde sú rozpísané jednotlivé detaily.

  1. Intro - krátke predstavenie, ktoré vás vystihuje. Tri - štyri vety, ktoré prispôsobíte pozícii, na ktorú sa hlásite.
  2. Skúsenosti - popíšte 3 najdôležitejšie činnosti - zodpovednosti s výsledkami.
  3. Vzdelanie - uveďte školu a k nej mimoškolské súťaže, kurzy, záujmové činnosti.
  4. Skills - ovládate metodológiu? Softvér? Viete perfektne písať? Toto je miesto, kde uvediete činnosti, v ktorých sa cítite dobre a robíte ich na vyššej úrovni.
  5. Kontakt - pridajte linky na váš blog či sociálne siete.

Masová distribúcia

Ak ste v nasadení rozoslať identické CV a e-maily na 20 rôznych pozícií za deň, radšej to nerobte. Prispôsobte každý sprievodný e-mail a CV pozíciii, na ktorú sa hlásite - je to časovo viac náročné, no svoju šancu na úspech zvyšujete.

Pravopis a sociálne siete

Pravopis dôsledne skontrolujte aspoň štyri razy. Bez ďalšieho komentára. Skontrolujte si všetky sociálne siete a uverejnené fotografie, či nemáte komentáre k témam, ktoré nemusia pôsobiť najpozitívnejšie - čo je dôležitejšie, vystríhajte sa pred možnými faux pas v budúcnosti.

Test

Feedbackov nie je nikdy dosť. Skúste svoje CV vytlačiť a predložiť ho nezainteresovanej osobe. Zistite, čo ju na vašom CV zaujalo, čomu rozumie, čo jej je jasné, alebo naopak nie. Poproste o spätnú väzbu profesorov na škole alebo už pracujúcich známych - určite vám radi poradia, čo fungovalo u nich!

Želáme veľa šťastia a úspechov!

Spomenuté produkty nájde v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.