Ako efektívne stráviť rok(y) na vysokej škole

2. novembra 2017

Ako efektívne stráviť rok(y) na vysokej škole
2. novembra 2017 Jana Lauková

Semester naberá na obrátkach a možno ste si už viacerí povedali, že je čas sa zorganizovať. Ľahšie je však o tom len hovoriť, ako to aj naozaj spraviť.

Prednášky, písanie prác, semináre… A popritom všetkom sa niekedy treba aj zabaviť. Hoci sú časy strávené na vysokej škole jednými z tých najlepších v živote človeka, toto obdobie netreba brať ľahkovážne. Práve naopak, život a to, čo robíme vo veku od 19 do 30 rokov, de facto definuje naše ďalšie pôsobenie a nastavenie. Oplatí sa investovať čas do plánovania, zastaviť sa a zriadiť si svoj vlastný systém podľa toho, čo chceme dosiahnuť a ako nám to umožňuje životný štýl.

Pozrite sa do budúcnosti

Nikdy nebol lepší čas zamyslieť sa nad tým, ako chcete, aby vyzeral váš život v budúcnosti. Okrem zarábania dostatočného množstva peňazí a chodenia na dovolenky či zábavy môžu vaše predstavy skĺznuť k príliš abstraktným predstavám. Trik, ako prísť ku konkrétnym tipom, je predstaviť si svoju budúcu každodennú „rutinu“. Do veľkej miery záleží na povolaní a odbore, ktorému sa venujete. Prekrýva sa v niečom, čo môžete aplikovať už teraz? Výborne, ste o krok bližšie! Ideálnym spôsobom, ako si tieto pozície rovno vyskúšať, je reálna práca alebo internshipy. Ak si nie ste istí, oslovte ľudí zastávajúcich pozície, o ktoré sa uchádzate. Určite vám radi porozprávajú o rôznych aspektoch svojej práce a tiež o tom, ako vyzerá ich práca na dennej báze.

Priorizácia

Priorizácia je nevyhnutnou technikou, ako fungovať na dennodennej báze. Ak budete robiť to, čo je dôležité a čo vám ďalšie veci uľahčí, preukážete tak nielen okoliu, ale hlavne sebe a neskôr i budúcemu zamestnávateľovi, že ste kompetentnou osobou na správnom mieste. To, že je človek zodpovedný a dá sa na neho spoľahnúť, je často dôležitejšie ako to, či je veľký odborník. Mnoho vecí sa dá ľahko naučiť, avšak vlastnosti, ako slušnosť, dochvíľnosť a schopnosť dodať to, za čo je človek zodpovedný, sú atribúty, ktoré treba mať zvnútornené.

Krátkodobé ciele, týždenné ciele, denné ciele

Aj tá najťažšia úloha sa dá rozdeliť na viacero menších, zvládnuteľných úloh. Ak začnete tento princíp využívať, produktivita a hlavne percento dokončených projektov sa zvýši. Plánujte a zapisujte si do diára alebo notesa cieľ na nasledujúci mesiac, čiastkové ciele, ktoré treba splniť napríklad na týždennej báze, ako aj menšie, denné ciele.

Tip 1: Neplánujte si viac ako 3 úlohy denne. Ak bude zoznam úloh dlhý, predstavuje psychologickú bariéru, aby ste vôbec začali. Prokrastinácia je to posledné, čo potrebujete.

Tip 2: Vytvorte si svoj vlastný Bullet Journal. Pomôže vám náš článok: TU

Ako sa zlepšovať? Sevt Efektivita Vysoka Skola7

Na konci mesiaca nezabudnite vyhodnotiť, čo sa vám podarilo a čo nie. Oslávte svoje úspechy a snažte sa prísť na to, prečo sa vám niektoré úlohy nepodarilo splniť. Je možné, že v procese stratili na dôležitosti, a to je v poriadku. Čas je jedinou devízou každého z nás a je fantastické, ak ho budeme využívať efektívne. Mať viac času na šport, koníčky, priateľov, prácu a rodinu, to všetko sa človeku robí ľahšie, a dokonca prežíva lepšie, ak v podvedomí nemusí riešiť povinnosti.

Najlepším psychologickým trikom je mať všetko zapísané v notese, ktorý nosíte stále so sebou. Kedykoľvek, keď si nebudete niečím istí, môžete doň nazrieť alebo napísať isté vylepšenia. Je to akási istota, kde sa myšlienky a plány zhmotňujú do reality. Tiež máte takúto skúsenosť? Akú stratégiu používate vy? Rôzne druhy notesov, diárov a organizérov nájdete TU.

 

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*