Aby deti začali znova čítať

13. júla 2016

Aby deti začali znova čítať
13. júla 2016 ŠEVT a.s.

Máme tu prázdniny. Nie všetky letné dni sú však plné slnka, vody a dobrodružstiev. Aj nás, rodičov, už unavuje stále vymýšľať deťom program. Dajte im do rúk knižku a nechajte ich čítať.

ševt-čítať-2Dnešná doba plná tabletov a smartfónov knižkám nepraje. Túžite po pohľade na svoju ratolesť zavŕtanú v čítaní? Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa toto zdanlivo neuskutočniteľné želanie môže splniť.

Vyberte deťom zaujímavú literatúru

Ani nás, dospelých, všetky knižky nebavia a ani času niečo dobré si prečítať nie je veľa. U detí je to ešte horšie, čítanie už jednoducho nie je v móde. Ako ich k tomu priviesť? Predsa literatúrou, ktorá ich zaujme.

Naše tipy

Pre tých najmenších

Načrite s deťmi do slovenskej studnice rozprávok od Pavla Dobšinského či jeho nemeckých kolegov, bratov Grimmovcov. Keď ich budete viesť ku knihám už v nízkom veku, neskôr budú čítať s nadšením. Urobte si chvíľku času aj na škôlkarov, ktorí ešte čítať nevedia, a otvorte rozprávkovú knižku. Dáte im dar, na ktorý nezabudnú.

čítaťPre školákov

Skúste klasiku ako Harry Potter, fantasy je pre kreatívnych školákov najlepšia voľba. Ďalším z nesmrteľných príbehov sú Letopisy Narnie. Žiakom druhého stupňa môžete dať do rúk aj Pána prsteňov či iné dobrodružné príbehy, u dievčat zabodujete dievčenskými románmi. Nemusíte sa báť ani Anny zo zeleného domu či iných diel, ktoré ste možno ako dievča čítali aj vy. Pocity dospievajúcich dievčat sa, na rozdiel od prostredia, nezmenili.

Pre študentov (a možno aj pre vás)

Pre stredoškolákov odporúčame ságu Meno vetra (a jej pokračovanie Strach múdreho muža), príbeh o odvážnom mladíkovi menom Kvothe, ktorý ich zavedie do fantastického sveta, na ktorý nezabudnú.

Momentálnym hitom je seriál z dielne HBO Hra o tróny. Ak medzi jeho divákov patrí aj váš takmer dospelý potomok, dajte mu do rúk aj knižky. Hra o tróny je dielom úžasného spisovateľa Georga R. R. Martina, ktorý vytvoril svet
plný intríg, vášne, ale aj politiky. Sám priznal, že pri písaní kníh ho inšpirovala aj história Európy. Nepochybujeme, že čítaťPieseň ohňa a ľadu (ako sa celá séria volá) zaujme aj vás.


Náš tip:
Ak ste vo svojom dieťati predsa len prebudili vášnivého čitateľa, namiesto kupovania knižiek skúste navštíviť miestnu knižnicu. Presvedčenie, že knižnice požičiavajú len povinnú literatúru, je už dávno pasé. Keď dieťa s knižnicou oboznámite, určite sa tam bude rado vracať.

Stále odmieta čítať?

Skúste ísť na to moderne, čítačka na knihy je jedným z výdobytkov tejto doby. Vďaka nej nemusí vaše dieťa vláčiť so sebou knižky ani na dovolenku, zoberie si iba malú vecičku podobnú tabletu a môže čítať.

Ak je už vaša ratolesť vlastníkom tabletu, čítačku nemusíte kupovať.

Knihy do tabletu či čítačky sa dajú kúpiť a následne stiahnuť z internetových kníhkupectiev. Čítačka má oproti tabletu výhodu (pre vás) v tom, že sa do nej nedajú sťahovať aj hry.

Výhody čítania

čítať

  • Kto číta, má lepší prospech.
  • Dá sa ním skrátiť čas a tak namiesto otravovania vás pri čakaní u lekára bude vaše dieťa pohrúžené do príbehu.
  • Aj deti potrebujú relax.
  • Je vedecky dokázané, že počas čítania sa v mozgu vytvárajú nové väzby a neuróny neumierajú tak rýchlo, ako u ľudí, ktorí preferujú pasívnu zábavu (pozeranie TV).
  • Pri čítaní sa deti učia sústredeniu. 
  • Rozširovanie slovnej zásoby je nepopierateľná výhoda, ktorá deťom pomôže aj v živote.

Ako ste priviedli svoje deti k čítaniu vy? Pochváľte sa nám v komentároch. 🙂

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*