6 tipov ako zvládnuť skúškové obdobie

10. januára 2017

6 tipov ako zvládnuť skúškové obdobie
10. januára 2017 Kristína Krajčová

Eufória zo sviatkov opadla a pre študentov začína hádam najstresujúcejšie obdobie školského roka. Skúškové obdobie treba zvládnuť čo najlepšie, no ako býva zvykom, prokrastinácia nemilosrdne úraduje do poslednej, často alarmujúcej chvíle pred skúškou.

Aj keď študujete svoje vysnívaný odbor, učenie na skúšky je utrpením. Prekonanie samého seba sa považuje za heroický výkon. Ak sa vám predtermíny nepodarili podľa predstáv a máte nábeh na demotiváciu, nezúfajte!

Prinášame vám niekoľko praktických tipov, ako skúšky doraziť a minimálne ich neprenášať do ďalšieho roka.

Vypnite facebook

Prokrastináciu majú študenti v krvi a jej živnou pôdou je rozrušovanie a rozbíjanie pozornosti, v čom sú sociálne siete majstri sveta. V čase skúšok maximálne obmedzujte svoj čas strávený na sociálnych sieťach. Najdôležitejšie je uchovať si fokus. Ak ste sústredený, aj za krátky čas viete obsiahnuť problematiku do hĺbky, mozog je viac sústredený. Ak sa neviete prekonať, účet si dočasne deaktivujte.
Vymažte si zo smartfónu aplikáciu a ponechajte si len Messenger. Ak chcete zostať v obraze a byť informovaný o novinkách týkajúcich sa daného predmetu a skúšky, poproste kamaráta, aby vás upozornil v prípade akýchkoľvek zmien.

Čítajte nahlas

sevt_skuskove_obdobie1

Ak si učivo namiesto čítania potichu budete nahlas opakovať, je až o 50 % vyššia šanca, že si ho zapamätáte – a to sa oplatí! O to viac, ak sa učíte vo dvojici alebo v skupinke. Ideálny stav je, ak viete tému vysvetliť druhým. V pamäti sa vám takto fixuje omnoho kvalitnejšie.
Ak sa tému naučí a vysvetlí vám ju iný spolužiak, ušetríte ďalší čas. Tímová práca sa recipročne oplatí.

Opakovanie plánujte v časových blokoch

Na každý tematický celok si vymedzte konkrétny termín, do ktorého ho chcete zvládnuť naštudovať. Aj keď objem učiva v tomto intervale nezvládnete, pokračujte na ďalšiu tému – máte tak záruku, že budete mať komplexný prehľad o celom učive a nezamrznete na tretej téme.

Kreslite si diagramy

Koncepty, ktoré sú zložitejšie a ťažšie sa opisujú, dajte na papier. Ak zapojíte vizuálny vnem, je vysoko pravdepodobné, že sa vám koncept prepojí a vybaví na skúške.
Použite notes s bielymi stránkami a koncept spracujte pomocou viacerých farieb. Pri tomto si dajte pozor a otestujte, čo na vás funguje viac.
Niekomu vyhovuje veľa farieb, inému kombinácia maximálne dvoch-troch.

Hodina pred skúškou

Je vedecky dokázané, že mozog človeka, ktorý pred skúškou vykonával fyzickú aktivitu, bol aktívnejší, človek viac zapájal pamäťové bunky a podal celkovo vyšší výkon.
Preto pred najbližšou skúškou aspoň 20 minút neseďte, ale radšej si zacvičte, prípadne sa prejdite.

Učíte sa z tlačených poznámok?

Ak si učebné materiály spracovávate digitálne a následne tlačíte, preformátujte si dokument a použite najrýchlejšie čitateľný font Times New Roman. Cenná je každá minúta!

Ak máte pocit, že ani na poslednú chvíľu sa k učeniu neviete ,,dokopať“ – zamyslite sa nad tým, čo chcete v živote naozaj robiť a ako vám k tomu škola môže pomôcť.
Vaše profesné ciele možno nenaplní najbližšia skúška, ale bude ďalším stupienkom, ktorý uľahčí vaše budúce snaženia.

Všetkým študentom prajeme úspešné zvládnutie skúškového obdobia.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*