5 tipov, ako naučiť deti spoznávať farby

5. apríla 2017

5 tipov, ako naučiť deti spoznávať farby
5. apríla 2017 Jana Lauková

Ak máte doma dvojročné dieťa, tak sa pomaly zamýšľate nad tým, ako ho naučiť spoznávať farby. Na prechádzke sa rozprávate o tom, akú farbu má trávička, slniečko, autá, pri obliekaní hovoríte, akú farbu má tričko a nohavice, ktoré  mu dnes obliekate, a keď si spolu pozeráte knižku, tak mu popri tom vysvetľujete, že koník je hnedý, kuriatko žlté, dievčatko má zelenú krhličku a domček červenú strechu. Vybrali sme pre vás zopár jednoduchých hier, ktoré si viete vyrobiť sami a podporia u vášho dieťaťa schopnosť rozpoznávať farby a neskôr ich aj pomenovať.  Každá z týchto hier zároveň precvičuje aj jemnú motoriku dieťaťa.

1. Farebný kruh

Najjednoduchšou hrou na rozpoznávanie farieb je priraďovanie farebných predmetov k vzorovým farbám. Na tento účel vám poslúži farebný kruh.  Priraďovať môžete akékoľvek drobné predmety a hračky, ktoré máte doma (kocky, koráliky, guľôčky, obrázky z papiera, machovej gumy, …). Na výrobu farebného kruhu potrebujete:

 

Kruh si rozdeľte na štyri časti. Rovnaké časti si vystrihnite z farebných papierov a nalepte ich na kruhové výseky. Úlohou dieťaťa je poukladať pripravené predmety na kruh podľa farieb

2. Drevené paličky

Keď si vaše deti nazbierajú dosť paličiek od pani doktorky, máme pre vás ďalšiu hru. Ak máte to šťastie, že vaše detičky sú zdravé, nezúfajte, drevené paličky sa dajú aj kúpiť.  Budete ich potrebovať 24 kusov. K nim si ešte pripravte temperové farby a štetec, 8 farbičiek, ceruzku a 5 výkresov. Odtiene farbičiek a temperových farieb musia byť rovnaké.Sevt Farby5Na výkresy obkreslite paličky v rôznych útvaroch. Spolu budete mať obkreslených spomínaných 24 kusov. Obrazce si vyfarbite farbičkami. S každou farbičkou vymaľujete tri obkreslené paličky. Drevené paličky namaľujte z oboch strán temperovými farbami, opäť tri paličky jednou farbou.Sevt Farby6Úlohou dieťaťa je na nakreslené obrazce poukladať drevené paličky v rovnakých farbách.

3. Vhadzovanie do krabice

Krabička, krabička, čo sa v tebe skrýva? No predsa farebné guľôčky! Ako si vyrobíte tajomnú krabičku na ukrývanie guľôčok? Na výrobu potrebujete:

  • krabicu od topánok,
  • obdĺžniky z kartónu na výrobu rozdeľovačov v krabici,
  • filc v šiestich farbách,
  • guľôčky (drevené, polystyrénové, gumené, plastové) v šiestich farbách rovnakých ako filc,
  • tavnú pištoľ,
  • ceruzku, pero, kružidlo, pravítko , nožnice, orezávač.Sevt Farby9

Rozdeľte dno a vrchnák krabice na šesť rovnakých obdĺžnikov. Do stredu každého obdĺžnika na vrchnáku krabice nakreslite kružnicu s polomerom 2 cm a orezávačom vyrežte otvory.Sevt Farby10Naznačené čiary v krabici slúžia na rozdelenie krabice pomocou kartónov. Ak rozdeľovače nedržia tesne, môžete ich prilepiť tavnou pištoľou. Z filcu nastrihajte obdĺžniky vo veľkosti otvorov a tavnou pištoľou ich nalepte na dno krabice. Kúsky filcu si nastrihajte aj na vrchnák krabice a nalepte ich tavnou pištoľou v rovnakom farebnom umiestnení ako na dne krabice. S orezávačom alebo nožnicami vystrihnite okrúhle otvory. Ak otvory vystrihnete menšie, môžete filcom oblepiť aj hrany otvorov a otvory tým budú farebné a estetickejšie.

Úlohou dieťaťa je vhadzovať guľôčky do otvorov podľa farby. Ak použijete guľôčky z rôznych materiálov a v rôznych veľkostiach, dieťa skúma rozdiely v guľôčkach a učí sa porovnávať, čo je menšie, väčšie, ľahšie, ťažšie, hladké, drsné. Možno ho to zaujme viac a až následne rozlišuje farby zrakom a guľôčky vhadzuje do správnych otvorov.

Ak dieťaťu dáte pinzetu na uchopenie guľôčok, hru mu sťažíte, no zároveň podporíte jeho pevnú vôľu a vytrvalosť a trénujete pinzetový úchop.

4. Priťahovanie vrchnákov

Na výrobu stojana na priťahovanie vrchnákov z PET fliaš budete potrebovať:

Skrutkovaciu časť PET fliaš odrežte na konci hrdla. Do strednej línie krabice si nakreslite päť kruhov v rovnakých rozostupoch. Priemer kruhu je o 1-2 mm menší ako spodná časť odrezanej skrutkovacej časti (tým sa zabezpečí tesnosť, i keď skrutky budete aj lepiť). Otvory vyrežte orezávacím nožíkom, priemer otvoru by mal byť cca 2,5 cm.

Skrutky vsuňte do otvorov a prilepte ich tavnou pištoľou. Predlohu si vytlačte alebo si vyrobte vlastnú. Papier si otočte horizontálne a nakreslite si naň kruhy vo veľkosti vrchnákov – štyri rady po päť kruhov v každom rade. Vezmite si fixky v piatich farbách podľa farieb vrchnákov a vyfarbite kruhy tak, že farby vystriedate v každom rade. Každý rad bude predlohou na priťahovanie vrchnákov. Predlohu zalaminujte a nastrihajte po radoch. Úlohou dieťaťa je priťahovať vrchnáky na skrutky v poradí podľa farieb predlohy.

Predloha Vrchnaky TU

Ak máte väčšie množstvo vrchnákov vo vybraných farbách, môžete si predlohu vytlačiť a zalaminovať ešte raz, no nestrihajte ju. Dajte ju dieťaťu, aby priamo na ňu ukladalo vrchnáky podľa farieb.

5. Magická dúhaSevt Farby21

Táto hra je veľmi jednoduchá na prípravu, no deti priam očarí. Budete potrebovať dva kancelárske papiere formátu A4, farbičky/ fixky, čiernu permanentnú fixkueuroobal. Na jeden papier si nakreslite oblaky, z ktorých prší. Na druhý papier nakreslite slniečko a dúhu. Pre zjednodušenie práce vám ponúkame predlohu na vytlačenie.

Predloha Duha TU

Papier s dúhou vložte do euroobalu a čiernou permanentnou fixkou obkreslite okraje dúhy na euroobal. Potom do euroobalu vložte papier s upršanými oblakmi (na papier s dúhou).Teraz pomaly ťahajte vrchný papier z euroobalu a upršané počasie zmeníte na krásnu dúhu (ukážka vo videu).

 

Produkty spomenuté v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*