3 veci v živote, s ktorými vám pomôže kreativita

5. februára 2016

3 veci v živote, s ktorými vám pomôže kreativita
5. februára 2016 ŠEVT a.s.

Kreativita je schopnosť myslieť neobvyklým spôsobom, rozširuje naše vnímanie aj pohľad na svet, na spôsoby riešenia problémov.

Kreativita nás učí, ako poraziť strach

ševt- kreativita

Mnohokrát jediné, čo nám bráni v kreativite, je strach. Čo keď to nedokážem, čo keď to nebude dosť dobré, čo keď sa mi ľudia vysmejú, čo keď… Keby takto rozmýšľali všetci, tak by sme ešte možno žili v jaskyniach a ani len tie nástenné maľby by tam neboli, lebo by sme sa hanbili ich nakresliť, veď čo keď budú škaredé alebo sa niekomu nebudú páčiť… Dokázať odhaliť niečo zo svojho vnútra pred zvyškom sveta je dôležitý psychologický krok pre vaše vlastné Ja.

 

Kreslenie je cesta, ktorá vás zavedie do iného sveta.

Na druhej strane sa sťažujeme na nudu, rutinu, prázdnotu a nedostatok nápadov. Všimnime si deti, ako sa vrhajú do každej činnosti a ako sa tešia z každého svojho výtvoru. Robia to originálne a bez predsudkov a hanby. Dospelí sú takí istí, len trochu stratili odvahu, hravosť, schopnosť nazerať na jednu vec z rôznych uhlov.

Tvorivosť zabíja prázdnotu a šeď

ševt- kreativita

Na druhej strane cítime, že nám niečo chýba, nejaká ,,čerešnička”, ktorá by oživila náš svet. A práve tento nepokoj treba premeniť na tvorbu. Čo tak sa prekonať, zaobstarať si papier, plátno, štetce, ceruzky, nožnice a vnoriť sa do zabudnutého sveta fantázie a hravosti?

Deti vás budú s radosťou sprevádzať a vy ich budete inšpirovať. Časom zistíte, koľko uvoľnenia a oddychu vám táto činnosť poskytuje. Zistíte, že ak pôjdete po ulici, strom už nebude len zelený, ale všimnete si aj odtiene šedej, hnedej, žltej. Zistíte, že sa viac nenudíte a všetko vôkol sa pre vás stane inšpiráciou, ktorú pretvoríte v niečo, čo urobí radosť vám aj ľuďom okolo vás.

Kreativita prináša radosť a rozpúšťa stres

Kreativita robí život zaujímavým a pestrým. Nedovolí vám ,,utopiť sa” v rutine, podľahnúť stresu a jednorozmernému videniu sveta. Pri strese sa naše videnie zúži na problém, ktorý nás stresuje, a zdá sa, že nič iné neexistuje. Lenže tak to nie je. Kreativita pomáha vidieť svet inak, odtiahnuť vlastné myšlienky inam a získať nadhľad.

Tvorivosť je spôsob, ako žiť originálne, pomáha rozvíjať myslenie, vďaka nej sa naučíte sebavyjadreniu. Váš svet sa rozžiari, začnete ho vnímať inými očami. Kreatívni ľudia môžu vidieť prekážky, ale zároveň hľadajú spôsob, ako ich prekonať. Vnímajú ich ako príležitosť. Tvorivosť vám umožní z „prázdnej“ chladničky urobiť skvelé jedlo či zariadiť si krásny byt aj s minimom financií.

Vráťte sa do sveta fantázie, zahoďte výhovorky a tvorte a hrajte sa s nami…

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*