Hry, ktoré sme sa hrávali kedysi

22. mája 2017

Hry, ktoré sme sa hrávali kedysi
22. mája 2017 Jana Lauková

V minulosti trávila väčšina detí svoj čas na ulici. Hrali sa a stretávali s kamarátmi. Keď sa blížil večer a z okien sa začali vykláňať mamy, aby svoje ratolesti zavolali domov, tie často náhle „ohluchli“. Byť vonku bolo za odmenu, byť doma za trest. Spomínate si ešte na slovné spojenie „mať zaracha“?

Doba sa zmenila. Dnes je pre deti často trestom práve to, že musia opustiť svoju izbu a ísť von. Je to škoda, pretože pri hrách vonku sa prirodzeným spôsobom učili fungovať v kolektíve – komunikovať s inými deťmi, vytvárať si priateľstvá aj riešiť konflikty. Navyše pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu je užitočný pre každého bez rozdielu veku.

Ak by ste chceli vyskúšať dostať svoje deti dobrovoľne na vzduch, no nepamätáte si už takmer žiadnu z hier, poďte si ich s nami pripomenúť. Oprášili sme pre vás pár najznámejších. Pri čítaní si môžete nostalgicky zaspomínať na svoju mladosť, no ešte lepšie bude, ak vezmete deti, zavoláte aj susedov a spoločne si ich zahráte vonku. Alebo môžete poradiť pani učiteľkám v škôlke. Ktovie, možno sa deťom hry na vzduchu tak zapáčia, že pre ne začnú byť opäť za odmenu…

OPAC, OPAC

Pri tejto hre sa určí základňa, pri ktorej jedno dieťa pomaly počíta do 20. Ostatné deti využijú tento čas na nájdenie najvhodnejšej skrýše. Po skončení počítania dieťa, ktoré počítalo, upozorní ostatné deti, že začína hľadať – najlepšie tak, že zakričí: „Schovaní – neschovaní, idem!“ Ak niekoho nájde, musí sa rozbehnúť naspäť k základni, dotknúť sa jej rukou a zakričať: „Opac, opac!“ + meno nájdeného dieťaťa. Schované deti, ktorým sa podarí k základni pribehnúť a „opacovať“ hľadajúceho skôr ako on „opacuje“ ich, sú zachránené. V ďalšom kole hľadá prvé z detí, ktoré bolo nájdené a pribehlo neskoro. Ak by hľadajúceho predbehli všetky deti, hľadá opäť on.

PREHADZOVANÁ

Dve deti si navzájom hádžu loptu ponad tretie, ktoré sa ju snaží chytiť. Ak sa mu to podarí, do stredu ide dieťa, ktorému bola lopta chytená. Ak by bolo detí viac, môžu sa rozdeliť na skupiny po troch alebo sa striedať.

FÚRIK

Stanoví sa vzdialenosť, ktorú treba prejsť. Jedno dieťa urobí podpor ležmo a druhé ho chytí za obe nohy tak, že je donútené chodiť po rukách. Rúčkovaním musia deti prejsť stanovenú vzdialenosť. Súťažiť môže naraz viacero „fúrikov“ alebo sa môže pretekať na čas či najdlhšiu výdrž.

KOHÚTIE ZÁPASY

Stanoví sa vyhradené územie (napr. na zem sa nakreslí kriedou kruh). Vždy dve deti sa postavia oproti sebe s rukami za chrbtom. Pohybovať sa môžu len skackaním na jednej nohe. Na vopred dohodnutý signál sa potom snažia bez pomoci rúk vytlačiť súpera z kruhu. Vyhráva to dieťa, ktorému sa ako prvému podarí súpera vytlačiť alebo ho postrčiť natoľko, že stratí rovnováhu a dotkne sa oboma nohami či rukami zeme.

SLEPÁ BABA Sevt Hry2

Určí sa priestor, ktorý nebude príliš veľký, aby slepá baba mala šancu niekoho chytiť. Dieťaťu, ktoré bude predstavovať slepú babu, sa zaviažu oči. Ostatné deti ho trochu potočia a potom odbehnú. Slepá baba sa ich snaží poslepiačky chytiť. Ak sa jej podarí niektoré dieťa chytiť, musí ho dokázať identifikovať so zatvorenými očami. Ak uhádne, ktoré dieťa chytila, nastáva výmena a slepou babou sa stane chytené dieťa.

ŠKÔLKA

Na zem sa nakreslí škôlka a do jednotlivých polí sa napíšu číslice. Existuje viacero variantov tejto hry:

 • Dieťa sa postaví pred škôlku a snaží sa hodiť kamienok do políčka číslo 1. Ak trafí, môže skákať. V druhom kole sa musí snažiť trafiť do políčka číslo 2 atď. Ak hrá súčasne viac hráčov, striedajú sa po každom kole. V prípade, že dieťa do políčka netrafí, opakuje kolo. Vyhráva to dieťa, ktoré po úspešnom hodení kamienka do posledného políčka ako prvé preskáče škôlku.
 • Dieťa hodí kamienkom do ľubovoľného políčka. Pri preskakovaní z políčka do políčka musí preskočiť to políčko, na ktorom je kamienok. Cestou späť ho zdvihne a dokončí škôlku. Nasleduje 2. hráč.
 • Dieťa hodí kamienkom do 1. políčka a na jednej nohe skáče do políčok číslo 1, 2 a 3. Na 4. a 5. políčko skočí obidvomi nohami, na 6. jednou nohou a na 7. a 8. opäť oboma nohami. Otočí sa skokom a rovnako sa vracia späť. Pokračuje hádzaním do políčka číslo 2 a znova skáče. Potom pokračuje hádzaním do 3. políčka atď. Ak hrá súčasne viac hráčov, striedajú sa po každom kole. V prípade, že dieťa do políčka netrafí, skočí na čiaru alebo sa inak pomýli, opakuje kolo, keď bude znova na rade. Vyhráva to dieťa, ktoré po úspešnom hodení kamienka do posledného políčka ako prvé preskáče škôlku.

ŠVIHADLO

Určia sa typy skokov, ktoré musia deti dodržať. Počty aj typy sa môžu podľa dohody meniť. Skoky by sa mali v náročnosti stupňovať. Hráč ich robí tak dlho, kým neurobí chybu, alebo pokiaľ ich všetky nedokončí. Ak spraví chybu, v ďalšom kole bude začínať skokmi, ktoré naposledy nedokončil, a zopakuje ich celé. Víťazom je ten, kto zostavu preskáče ako prvý. Napríklad: 10 skokov znožmo, 9 preskokov s dopadmi striedavo na pravé a ľavé chodidlo, 8 preskokov na pravej nohe, 7 preskokov na ľavej nohe, švihadlo držíme zložené v jednej ruke, točíme ním pod nohami a 6x ho preskočíme, 5x preskok na pravej nohe, švihadlo točíme v protismere, 4x preskok na ľavej nohe, švihadlo točíme v protismere, 3x preskok znožmo, švihadlo krúži v protismere, 2x hojdačka (švihadlo sa podvlečie pod špičky chodidiel a potom sa váha z piet presunie na špičky a ťahajú sa ďalej za telo), 1x vajíčko.

V prípade, že hrá viac detí, je možná obmena. Jedno dieťa krúti švihadlom po zemi okolo seba a ostatné ho musia preskakovať. Dieťa, ktoré nepreskočí, nahradí dieťa, ktoré dovtedy krútilo švihadlom.

GUMA Sevt Hry3

Potrebujete aspoň 2,5 m dlhú gumu a troch hráčov. Ak sú hráči len dvaja, gumu je možné na jednej strane prichytiť okolo nôh stoličky, tyče a podobne. Dve deti si navlečú gumu na členky tak, že guma vytvorí obdĺžnik, a tretie dieťa skáče. Náročnosť sa stupňuje – jednotky sú na členkoch, dvojky v polovici lýtok, trojky na kolenách, štvorky v polovici stehien a päťky v páse. Každý súbor skokov v jednotlivých výškach obsahuje 5 typov skokov. Skáče sa najprv znožmo, potom na pravej nohe, ľavej nohe (strane) a na záver so skríženými nohami. Ak by vám tento popis nestačil, na internete nájdete presné návody a videá, no skoky si môžete vymyslieť aj sami.

GUĽÔČKY

Ak sa vám nepodarí zohnať guľôčky v obchode, môžete si ich s deťmi vyrobiť sami z hliny či modelovacej hmoty. Pravidlá hry sú jednoduché. Do zeme sa vyhĺbi jamka s priemerom cca 9 – 11 cm a hĺbkou najmenej 5 cm. Vo vzdialenosti 750 cm od tejto jamky sa nakreslí hádzacia čiara. Každý hráč vstupuje do hry s desiatimi guľôčkami jednej farby. Hra sa začína rozhodením – koho farebná guľka je najbližšie k jamke, zahajuje v druhom kole hru. Súperi potom postupne rozhádžu všetkých svojich desať guľôčok. Víťazom sa stáva ten hráč, ktorý štuchaním ukazováka do guľôčok dostane všetky svoje guľky do jamky ako prvý. V štuchaní sa súperi striedajú, a to aj v prípade, ak niekto úspešne umiestni guľôčku do jamky.

SOCHY

Jedno dieťa stojí k ostatným otočené chrbtom a zakričí: „Sochy, sochy, premeňte sa raz, dva, tri!“ Hráči si musia rozmyslieť, čím budú (nejaké povolanie, činnosť, napr. muzikant, stavbár, murár a pod.). Dieťa, ktoré zakričalo „Sochy, sochy…“, potom podíde k jednému z hráčov, ktorý predstavuje sochu, a „zapne“ ju. Socha začne vykonávať činnosť. Ak dieťa uhádne, o akú činnosť ide, vymenia sa. Ak nie, skúsi „zapnúť“ inú sochu. Pre deti je veľká zábava, ak „idú“ viaceré sochy naraz.

JANKOVE HODINY

Jedno dieťa – Janko – stojí chrbtom alebo so zaviazanými očami k ostatným deťom. Tie sú na štartovacej čiare v stanovenej vzdialenosti od neho a postupne sa ho pýtajú: „Janko, Janko, koľko je hodín?“ Janko vždy odpovie niektorou zo stanovených formuliek, napríklad:

„Dva myšacie.“ = dva kroky o veľkosti chodidla

„Tri kačacie.“ = tri kačacie kroky, t. j. tri kroky počupiačky

„Štyri račie.“ = štyri pohnutia končatín smerom dozadu

„Jeden zajačí.“ = skok, ale čo najväčší

Vyhráva dieťa, ktoré sa ako prvé dostane až k Jankovi, a preberá jeho rolu.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

 

Komentáre (2)

 1. Veľmi pekne ďakujem za kvalitný príspevok o hrách nášho detstva. Niečo z pripomenutých nápadov určite využijem v denných vynálezcovských táboroch VEDHRA v BB.
  Za o.z. Vedecká hračka
  Bea

  • ŠEVT a.s. 3 roky nazad

   To nás teší, ďakujeme.

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*