Ako vybrať správnu školskú tašku?

Ako vybrať správnu školskú tašku?
14. júla 2014 ŠEVT a.s.

Školskú tašku si deti vyberajú zväčša radi, najmä tie, ktoré sa tešia do školy. Každý žiak predsa túži po peknej novej školskej taške. A ak vyberiete naozaj tú pravú, môžete deťom nástup do školských lavíc aspoň trošku spríjemniť.

Poďme si preto urobiť prehľad najdôležitejších faktorov, ktoré vplývajú na správny výber školskej tašky či batohu.

Ako si vybrať školskú tašku? Pomôžeme vám

Veľkosť tašky

Na výber správnej veľkosti školskej tašky majú vplyv miery dieťaťa. Príliš dlhá taška bude prenášať veľkú váhu na oblasť drieku, a naopak, veľmi krátka taška bude žiakovi ťahať ramená dolu. U najmenších školákov v prvej, druhej, ale ešte aj v tretej triede sa kvôli zachovaniu zdravej chrbtice určite rozhodnite pre školskú tašku, nie športový alebo iný módny vak. Deti na druhom stupni už môžu nosiť športové vaky, ale aj pri nich treba dbať na to, aby mali anatomické tvarovanie chrbtovej časti.

Hmotnosť tašky

U žiakov na prvom stupni by nemala hmotnosť prázdnej tašky presiahnuť 1,2 kg. Starší študenti by si mali bez problémov poradiť s taškou, ktorá váži do 1,5 kg. Všeobecne však platí, čím ľahšia taška, tým lepšie. V našej ponuke nájdete aj školské batohy vážiace menej ako 1 kg. Taška naplnená školskými pomôckami by mala mať maximálne 10 % z váhy samotného žiaka. Neučte dieťa nosiť tašku na jednom ramene. Môže byť akokoľvek kvalitná, nosenie na jednom ramene predstavuje veľkú záťaž pre chrbticu.

Anatomicky tvarovaný chrbát a pevné dno

Zadná časť školskej tašky by mala byť, najmä pre najmenšie deti, ktorým sa formuje chrbtica, anatomicky tvarovaná. Dôležitá je pevná opora chrbta, hlavne v oblasti drieku. Polstrovaná časť zaručí, že taška bude na chrbte dobre „sedieť“ a nebude poškodzovať chrbticu. Príliš tvrdá výstuž môže dieťa tlačiť, ale zas ak je výstuž veľmi mäkká, dieťa bude tlačiť obsah tašky. Stojaca taška musí byť stabilná, nesmie sa preklápať ani prázdna, ani naplnená. Stabilitu najlepšie zabezpečí pevné dno, ktoré má plastové hrany. Ak taška už na prvý pohľad nedrží pevný tvar v celom svojom objeme, dno nemá pevne spojené v pravom uhle s chrbtovou časťou, obsah aktovky bude školáka ťahať dozadu a dolu, čo bude musieť vyvažovať pre chrbticu veľmi nevhodným, neprirodzeným predklonom.

Široké popruhy a držadlo

Popruhy na školskej taške musia byť pre dieťa pohodlné, ich šírka by mala byť minimálne 4 – 5 cm. Užšie pásy môžu pri veľkom naplnení tašky spôsobovať žiakom nepríjemné ťahanie. Vyberajte polstrované popruhy, ktoré budú dostatočne mäkké a ľahko nastaviteľné. Ak je vnútorná strana potiahnutá protisklzovým materiálom, ako napríklad sieťka, zabránite tak nechcenému posúvaniu tašky po chrbte. Dĺžka popruhov by mala byť najmenej 70 cm a pracka na nastavenie dĺžky by mala byť ľahko ovládateľná. Taška musí mať okrem popruhov aj držadlo na zavesenie. Malo by byť pevné a tvarom prispôsobené do detskej ruky. Výhodou je, ak je textilné, potiahnuté gumou, taška sa tak lepšie vešia. Dôležitý je aj priestor medzi držadlom a taškou – musí sa doň vojsť ruka v rukavici.

Náš tip: Je bežné, že prváčik dostane školskú tašku už na Vianoce, a pri jej výbere samozrejme nebol. Môže sa stať, že sa mu nebude páčiť jej dizajn, no čo je horšie, nemusí sedieť na jeho postavu. Preto odporúčame vziať dieťa do obchodu a nechať ho, aby sa zúčastnilo výberu. Vždy skúšajte tašku naplnenú, nie prázdnu! Lepšie tak uvidíte, či mu dobre sedí na chrbte.

Vnútorné rozloženie tašky

Školská taška by mala mať dostatočný počet jednotlivých priehradiek, vreciek alebo komôr. Vnútro by malo byť rozdelené minimálne na dva priečinky pre lepšiu prehľadnosť obsahu tašky a musí sa tam bez problémov vojsť zošit formátu A4. Výhodou je ďalšie príslušenstvo, ako špeciálne vrecko na fľašu s pitím, oddelené miesto na desiatu, priestor na menovku, rozvrh atď. Tieto prvky nie sú nevyhnutné, ale výrazne zvýšia funkčnosť tašky.

Materiál tašky

Dnes sa školské tašky vyrábajú prevažne z nepremokavých materiálov. Nie vždy však ich konštrukcia dostatočne chráni obsah pred krátkodobým pobytom na daždi. Ak sa taška (najčastejšie to býva pri batohoch) uzatvára zipsom, prípadne viacerými zipsami, je veľká pravdepodobnosť premoknutia a znehodnotenia obsahu. Vyberajte preto prevažne nepremokavé materiály s chránenými, resp. prekrytými zipsami.

Signálna farba a reflexné prvky

Pri výbere školskej tašky treba dbať predovšetkým na bezpečnosť detí, a to najmä najmladších žiakov. Odporúča sa, aby predná plocha tašky obsahovala 15 – 25 % farby, ktorá zvyšuje viditeľnosť za denného svetla. Vyberajte preto výrazné farby ako zelená, žltá, oranžová alebo ružová. Ideálne sú také farby, ktoré jemne svetielkujú, tzv. fluoreskujúce farby. Viditeľnosť tašky zvyšujú aj reflexné fólie a odrazové sklíčka, ktoré upozorňujú na deti na ceste najmä za zhoršenej viditeľnosti, teda tmy, hmly, dažďa či sneženia. Preto by mala mať taška čo najväčšiu časť plochy vybavenú reflexnými materiálmi. Chýbať by nemali ani po bokoch tašky alebo na popruhoch, pretože najväčšie nebezpečenstvo vášmu školákovi hrozí pri prechádzaní cez cestu, keď je do smeru jazdy vozidiel natočený bokom, a teda reflexné prvky na prednej časti tašky nie sú viditeľné.

Dizajn tašky a názor dieťaťa

V neposlednom rade treba dbať aj na názor dieťaťa a na celkový dizajn školskej tašky. Deti by ste mali vziať na nákupy so sebou, aby si vybrali to, čo sa im páči. Predsa len oni budú nosiť tašku do školy každodenne niekoľko rokov. Preto rešpektujte názor a vkus vášho dieťaťa. Trvajte na tom, že taška musí mať vhodný tvar, nechajte však dieťa vybrať si farbu a obrázok podľa jeho vkusu. Najmä pre menších školákov je veľmi dôležité, aby sa im školské pomôcky páčili a cítili sa pri ich nosení dobre. Ak sa im taška nebude páčiť, nebudú ju chcieť nosiť. Na druhej strane podliehať aktuálnym trendom a kúpiť tašku so vzorom nejakého populárneho rozprávkového hrdinu sa nie vždy oplatí, pretože každú chvíľu je v móde niečo iné 🙂

Máme pre vás toho viac

Navštívte náš eshop a vyberte si zo širokej ponuky školských tašiek.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*