Reflexné prvky

Reflexné prvky
14. októbra 2014 katarina

Chráňte seba a svojich blízkych v tme a za zhoršenej viditeľnosti reflexnými prvkami. Zaobstarajte si u nás reflexné prvky.

Reflexné prvky – neriskujte život ani pokutu

Už isto viete, že od 1. januára tohto roka majú chodci pohybujúci sa za zhoršenej viditeľnosti po krajnici, resp. okraji vozovky, povinnosť byť označení reflexnými prvkami aj v obci, nielen mimo nej, ako to bolo predtým. Ak toto nariadenie nerešpektujete, riskujete udelenie pokuty, ale čo je oveľa vážnejšie, vystavujete sa zvýšenému riziku poranenia, či dokonca smrti. Cieľom novely zákona však nie je ľudí pokutovať, ale naučiť ich chrániť si zdravie a vlastný život.

Zlaté pravidlo na cestách – vidieť a byť videný!

Ak prechádzate potme cez cestu alebo idete po krajnici, navyše v tmavom oblečení, ste doslova terčom pre autá. Pokiaľ sa k tomu pridá ešte nepriaznivé počasie, ste takmer neviditeľný. Pred nami je obdobie, pre ktoré je typické hmlisté a daždivé počasie, dni sa budú skracovať a noci budú čoraz dlhšie. Je teda najvyšší čas sa na to pripraviť a vyzbrojiť seba i svojich najbližších reflexnými prvkami. Vďaka nim umožníte vodičom áut, aby vás zaregistrovali dostatočne včas, a zbytočne by tak nedochádzalo k nebezpečným situáciám.

Patríte aj vy do rizikovej skupiny?

Jednou z najviac ohrozených skupín sú seniori, ktorí často nevidia a nepočujú prichádzajúce auto a tiež prechádzajú cez cestu mimo priechodu pre chodcov. Mnohokrát sú príčinou dopravných nehôd i nevodiči, ktorí si nevedia predstaviť situáciu za volantom. Nepoužívajú reflexné prvky.  Ďalšou kategóriou, ktorá by mala venovať zvýšenú pozornosť svojej bezpečnosti, sú určite cyklisti (či už malí alebo veľkí), ktorí sa pohybujú nielen po vyznačených cyklistických trasách, ale aj po bežných cestách. No a hádam najviac chrániť by sme mali naše deti, ktoré cestou do školy aj domov musia často prechádzať cez menej či viac frekventované komunikácie.

Ako sa chrániť?

Ak pravidelne chodievate do práce po ceste alebo v jej tesnej blízkosti, nevyberajte si tmavé oblečenie, ale skôr výrazné farby alebo rovno reflexný odev. Nemusíte však meniť šatník, stačí, ak si oblečiete reflexnú vestu alebo doplníte svoj outfit o reflexný prvok.

reflexne-prvky-sevt-blog

V prvom rade je potrebné vybrať si také reflexné prvky, ktoré vám najviac vyhovujú. Možností ponúkame hneď niekoľko: náramky na ruku vo veselých detských motívoch, nálepky rôznych tvarov, prívesky, čiapky či ruksakyv žiarivých reflexných farbách. Cyklisti sa môžu zviditeľniť, okrem dobre známych odraziek a blikajúcich svetiel, napríklad aj reflexnými ozdobami na špice bicykla. Všetky spomenuté produkty sú vyrobené z vysokolesklých materiálov, ktoré odrážajú svetlo, a tým nás robia lepšie viditeľnými.

Keď už ste sa rozhodli pre konkrétny ochranný prvok, prípadne pre kombináciu viacerých, umiestnite ich na dobre viditeľné miesto. Tak, aby ich neprekrývalo vaše oblečenie či tašky, ktoré nosíte so sebou. Výhodou väčšiny týchto produktov je aj to, že sú do veľkej miery univerzálne, a teda môžete ich dať kamkoľvek: dieťaťu na školskú tašku alebo batoh, na dámsku kabelku, na oblečenie, na detský kočík, bicykel či starej mame na paličku.

Tak nech sa páči, vyberajte a hlavne nezabudnite svojich užitočných „svietiacich“ pomocníkov nosiť pri sebe.

Máme pre vás toho viac

Navštívte náš eshop a vyberte si zo širokej ponuky reflexných prvkov.

Prezerať

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*